Pereiti prie turinio

Česlovas Leonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Česlovas Leonas (g. 1932 m. sausio 8 d. Aušrinės k., Raseinių r.) – choro dirigentas ir pedagogas.

19571961 m. choro dirigavimo mokėsi Kauno J. Gruodžio muzikos technikume (dėst. D. Vaitkutė). 19611966 m. choro dirigavimą studijavo Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (prof. A. Budriūno klasė).

Nuo 1964 m. Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokytojas, nuo 1994 m. muzikos mokytojas metodininkas. Daug metų vadovauja mokyklos akordeonų orkestrui. Šis kolektyvas – vienas iš geriausių Lietuvos vaikų muzikos mokyklų orkestrų, surengęs daug koncertų Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavęs respublikinėse dainų šventėse, konkursuose pelnęs laureatų vardus. Orkestras išleido dvi audiokasetes, padarė įrašų Lietuvos radijui. Pedagogas yra aranžavęs apie 50 įvairių kūrinių akordeonų orkestrams.

19671977 m. Č. Leonas Vilniaus radijo komponentų gamyklos mišriojo choro „Vilnis“ (1973 m.) meno vadovas ir dirigentas. Į kolektyvą sutelkęs maždaug 60 dainininkų, juos išmokė apie 80 lietuvių ir užsienio kompozitorių sudėtingesnių kūrinių. Choras surengė per 100 koncertų Lietuvoje, dainavo Rusijoje, Užkarpatėje, Kaukaze, Vidurinėje Azijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Vokietijoje. Dalyvavo respublikinėse, Vilniaus ir Kauno miestų dainų šventėse, televizijos ir radijo laidose, chorų apžiūrose; konkursuose pelnė pirmųjų ir kitų prizinių vietų. Keletą metų chorvedys vadovavo Vilniaus mokytojų namų moterų chorui, kurį išmokė rečiau atliekamų kūrinių ir su kuriuo 1985 ir 1986 m. viešus koncertus surengė Vilniaus universiteto ir Lietuvos filharmonijos salėse, dalyvavo chorų festivalyje „Vivat classica“ ir kituose kultūros renginiuose.

Nuo 1994 m. Vilniaus Arkikatedros Bazilikos didžiojo choro chormeisteris.

Č. Leonas – respublikinių dainų švenčių konsultantas, 1969, 1977 ir 1987 m. respublikinių moksleivių dainų švenčių dirigentas, 1997 m. Lietuvos moksleivių dainų šventės Vilniuje dirigentas.

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.