Paleogenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Paleogenas
Blakey 35moll.jpg
Pradžia 65,5 Ma1
Pabaiga 23,05 Ma1
Epochos Paleocenas

Eocenas

Oligocenas

Rosa sp.33.jpg
Paleogene atsirado pirmosios rožės.
1: Ma = milijonai metų

Paleogenas – kainozojaus eros Žemės vystymosi periodas, prasidėjęs prieš 65,5 mln. m. ir baigęsis prieš 23,05 mln. m. Po paleogeno seka neogenas, kuris apima ir dabarties laikus. Tarptautinis žymėjimas Pg.

Paleogenas prasidėjo masiniu gyvybės išmirimu, kurio priežastis, kaip mano daugelis mokslininkų, meteorito kritimas Jukatano pusiasalyje. Šią hipoteze patvirtina faktas, kad paleogeno ir kreidos sandūroje esantys sluoksniai ypatingai turtingi iridžiu – elementu paprastai neaptinkamu didelėmis koncentracijomis, išskyrus meteoritinę medžiagą. Masinio gyvybės išmirimo metu išmirė didieji dinozaurai ir ipaleogeno pradžioje ėmė sparčiai vystytis paukščiai. Per šiuos 42 mln. metų labiausiai išsiskiria žinduolių klasės evoliucija nuo paprastų formų į daug sudėtingesnių. Kreidos periode buvusios nedidelės žinduolių rūšys išsivystė į dominuojančius sausumoje gyvūnus. Paleogeno pabiagoje didžiausiais sausumos žinduoliais tapo straubliniai.

Paleogeną sudaro trys epochos:

Anksčiau paleogenas laikytas senesniąja terciaro dalimi.

Paleogeografinės sąlygos[taisyti | redaguoti kodą]

Geografinės sąlygos paleogene palaipsniui darėsi panašios į šiuolaikines. Reljefas buvo mažai kontrastingas, vyko aktyvūs denudaciniai kontinentų procesai. Šį teiginį patvirtina didelės dūlėjimoplutos, randamos platformuose. Klimatas paleogene buvo šiltas, dėl palyginti žemo reljefo ir didelių jūros transgresijų. Šios dvi sąlygos leido šiltom ir drėgnom oro masėms pasiekti didelius ir nutolusius nuo okeanų sausumos plotus. Paleogene išskiriamos šios klimatinės zonos:

  • ekvatorinė,
  • tropinė,
  • subtropinė,
  • vidutinė,
  • vidutinė – šaltoji.

Oligoceno laikotarpyje stebimas klimato pašaltėjimas. Šioje epochoje prasidėjo Antarktidos ledyno augimas.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Paleogenas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka