Kvarkenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Kvarkenas

Kvarkenas - siauras regionas Botnijos įlankoje. Nors toje vietoje tarp žemyninių Suomijos ir Švedijos dalių yra apie 80 km, bet tarp labiausiai nutolusių salų tesiekia 25 km. Vandens gylis Kvarkeno regione apie 25 metrai. Regionas pasižymi tuo, kad jo salos per metus iškyla apie 1 cm.

Suomiškoje Kvarkeno dalyje yra didelis salynas. Dauguma salelių apgyvendintos. Švedu pusėje archipelagas kur kas mažesnis, o salų krantai statesni. Istoriškai šis regionas svarbus tuo, kad žiemos metu, užšalus ledui, per jį buvo gabenamas paštas.

Maždaug viduryje Kvarkeno yra švyturys, sukurtas Henry LePaute, kuris dar dirbo Gustave Eiffel inžinierių komandoje. Dabar šis švyturys, kaip ir dauguma jų Suomijoje, visiškai automatizuotas.

Pasaulio paveldas[taisyti | redaguoti kodą]

2006 m. Kvarkeno salynas buvo prijungas prie UNESCO pasaulio paveldo dėl vakarinės dalies, kuri visą laiką kyla. Šis kilimas yra vienas staigiausių pasaulyje. Dėl nuolat kintančios kranto linijos salos atsiranda ir jungiasi, pusiasaliai plečiasi, iš įlankų susidaro ežerėliai, pamažu virstantys į pelkes. Tai tipiškas izostazijos pavyzdys, kuris pirmiausia buvo tyrinėtas būtent šioje vietoje.

Commons-logo.svg Vikiteka: Kvarkenas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


UNESCO vėliava UNESCO pasaulio paveldas
Objekto nr. 898
(anglų k.)(prancūzų k.)