Verla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Verla

Verla − nedidelė gyvenvietė−muziejus Suomijoje, Pietų Suomijos provincijoje, Kymenlakso regione, 30 km nuo Kouvolos miesto. 1996 m. įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą.

Verla − tai medžio apdirbimo gamykla (buvo gaminamas kartonas) ir šalia jos esanti nedidelė gyvenvietė, kuri labai gerai išsilaikė kaip XIXXX a. pradžios nedidelio pramonės komplekso kaimo vietovėje pavyzdys. Tais laikais Šiaurės Europoje ir Šiaurės Amerikoje klestėjo medžio apdirbimo pramonė: buvo gaminama celiuliozė, popierius, lentos. Labai nedaug tokių fabrikėlių ir šalia jų esančių gyvenviečių išliko iki mūsų dienų.

Verlos istorija[taisyti | redaguoti kodą]

1872 m. Hugo Noimanas (Hugo Neuman) įkūrė medžio apdirbimo gamyklą. Tačiau gamykla gyvavo neilgai: Noimanas neturėjo pakankamai lėšų gamybos plėtrai, o be to ir gaisras sunaikino gamyklą.

1882 m. Gotlibas Kraidlas (Gottlieb Kreidl) ir Luisas Henelis (Luis Hänel) toje vietoje įkūrė naują, daug didesnę gamyklą bei kartono fabriką.

Fabrikas Verloje galutinai buvo uždarytas 1964 m. liepos 18 d. Uždarant fabriką, jo paskutinės gyvavimo dienos buvo filmuojamos ir sukurtas dokumentinis filmas, kuriame parodyta kaip vyko darbas Verloje.

1972 m. Verloje atidarytas pirmasis Suomijoje pramonės muziejus.


UNESCO vėliava UNESCO pasaulio paveldas
Objekto nr. 751
(anglų k.)(prancūzų k.)

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Verla – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

  • Verla (anglų, prancūzų, rusų, suomių, švedų, vokiečių k.)