Duccio

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Dučo „Krevolės madona“ (1280, Muziejus Opera del Duomo Sienoje)

Dučas (it. Duccio, piln. Duccio di Buoninsegna (apie 1255126013181319) – italų Protorenesanso dailininkas iš Sienos. Iš viso išlikę tik apie 10 jo darbų, garsiausias – epinis Sienos katedros altoriaus ištapymas „Maesta“.

2004 m. Metropoliteno meno muziejus Niujorke už 45 mln. JAV dolerių įsigijo Dučo Madonos atvaizdą (vad. „Stokleto madona“), kuris kai kieno tvirtinimu, esą tėra vėlesnių laikų imitacija[1].

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Apie Dučą neišlikę nei asmeninių, nei amžininkų žinių. Vieninteliai informacijos šaltiniai – archyviniai to laikmečio dokumentai. Jaunystėje, manoma, Dučas, kurį laiką dirbo Asyžiuje ir, greičiausiai, kartu su Čimabuje, tačiau beveik visą gyvenimą praleido Sienoje. 1278 m. minima, kad Dučas gavo užsakymą išpiešti 12 municipaliteto knygų viršelius. 1285 m. dailininkui patikėta ištapyti bažnyčios Santa Maria Novella Florencijoje altorių. Šis darbas dabar žinomas kaip „Ručelajų Madona“ (Giorgio Vasari priskirtas Čimabujei ir tik 1930 m. galutinai nustatyta, kad priklauso Dučui).

Panašu, kad Dučas buvo tapęs reikšmingu Sienos piliečiu. Minima, kad jis buvo įtrauktas į komisijos sudėtį nuspręsti kurioje vietoje statyti miesto fontaną. 1302 m. Dučas gavo užsakymą ištapyti municipaliteto koplyčios altorių. Šis darbas neišlikęs. 13081311 m. dailininkas ištapė Sienos katedros pagrindinį altorių – sukūrė pasaulyje garsų kūrinį „Maesta“. Dučas susilaukė 7 vaikų ir mirė 1318 arba 1319 metais.

„Maesta“[taisyti | redaguoti kodą]

„Maesta“ yra pagrindinis Dučo darbas – Sienos katedros pagrindinio altoriaus tapyba. Paveikslo pavadinimas verčiamas kaip „Švenčiausioji“. Šiuo metu visa tapyba yra restauruota ir perkelta į Sienos katedros muziejų (it. Opera del Duomo).

Pagrindinis straipsnis – Maesta (Duccio).
„Maesta“ priekinė panelė muziejuje

Kitų darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Duccio – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. James Beck, From Duccio to Raphael:connoisseurship in crisis . Florence, Italy : European Press Academic Pub., 2006. - 214 Pages. ISBN 978-88-8398-043-5