Pereiti prie turinio

X-Menai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio X-Men)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
X-Menai


Giant-Size X-Men #1 (May 1975). Viršelis, piešė Gil Kane ir Dave Cockrum.

LeidėjasMarvel Comics
Pirmas PasirodymasThe X-Men #1
(1963 rugsėjis)
SukūrėStan Lee
Jack Kirby
Operacijų bazėXavier Mokykla Itin Gabiems Paaugliams
Sąrašas
See: X-Men narių sąrašas

X-Menai, dar žinomi kaip Iksmenai – išgalvota komiksų superherojų komanda Marvel Visatoje, sukurta Stan Lee ir Jack Kirby. Pirmą kartą jie pasirodė The X-Men #1, 1963 rugsėjį. X-Menai yra išgalvoti mutantai, kurie evoliucijos šuolio dėka įgavo nepaprastų antžmogiškų galių. X-Men komanda yra suformuota profesoriaus Čarlzo Xaviero (dar žinomo kaip Profesorius X) – mutanto su telepatinėmis galiomis, tuo tikslu, kad mutantai išmoktų kontroliuoti savo galias ir padėtų žmonėms.

X-Menai buvo viena pirmųjų komiksų serijų, kurioje buvo stengiamasi aprėpti kuo daugiau kultūrų. Komandoje nuolat pasirodo mutantai ne tik JAV, bet iš įvairių pasaulio šalių: Kanada, Vokietija, Japonija, Kenija, Rusija. Veikėjai rodo savo kultūrinius skirtumus. Taip pat X-Menai buvo pirmasis komiksas, kurio herojus prisipažino, kad yra homoseksualus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

X-Menų komandą surinko paralyžiuotas telepatas Profesorius Čarlzas Francis Xavieras dar žinomas kaip Profesorius X. Jis randa ir kviečia paauglius mutantus į savo vilą, kuri vadinama Profesoriaus Xavier’o Mokykla Gabiems Jaunuoliams. Pradžioje buvo penki X-Menai, kuriuos Profesorius mokė kontroliuoti savo gebėjimus: Angelas (Vorenas Vortingtonas III), Žvėris (Henkas McKojus), Ciklopas (Skotas Samersas), Žmogus-Ledas (Bobis Dreikas) ir Stebuklingoji Mergina (Jean Grey) (vėliau dar žinoma kaip Feniksas).

Pirmi X-Men leidiniai supažindino su pagrindiniu priešu Magnetu ir jo blogųjų mutantų brolija, kurios nariai buvo Protingasis, Gyvsidabris, Raudonoji Ragana ir Rupūžė. Magnetas, kaip vėliau išaiškėjo, buvo žydas, išgyvenęs Holokaustą. Jis, kaip ir Profesorius X, kovojo už mutantų teises, tačiau kitaip nei Xavier’as, jis netikėjo, kad žmonės ir mutantai gali sutarti. Vienintelis būdas – įgyti dominavimą.

Giant-Size X-Men #1 (1975), rašytojas Len Wein ir dailininkas Dave Cockrum pristatė naują komandą, kuri pakeitė dalį pirmųjų X-Menų – Stebuklingąją merginą, Angelą, Žmogų – ledą, Havoką, Polarį ir Žvėrį. X-Menai jau nebe paaugliai, o suaugę žmonės, kurie atvyko iš daugybės šalių su skirtingomis kultūromis. Šiems „Naujiems ir pasikeitusiems“ X-Menams vadovavo Ciklopas iš senosios komandos, o kiti nariai buvo naujai sukurti: Kolosas, Driežas, Storm ir Griaustinio paukštis, kartu su jau žinomais, Mirties šmėkla, Saulės ugnimi (pasirodžiusiais septinto dešimtmečio X-Men komiksuose), ir svarbiausiu, Erniu, kuris greit tapo vienu mėgstamiausiu personažų. Jean Grey greit prisijungė prie X-Menų kaip Feniksas. Angelas, Žvėris, Havokas ir Polaris taip pat kartas nuo karto pasirodydavo.

Devintajame dešimtmetyje smarkiai populiarėjanti Uncanny X-Men serija ir specializuotų komiksų parduotuvių atsiradimas paskatino išleisti keletą vadinamųjų „X-Books“ serijų. Žymesnės serijos buvo: Alpha Flight, Excalibur, The New Mutants, X-Factor ir Ernio solo komiksas.

Tuo laikotarpiu atsirado tokie blogiečiai kaip Apokalipse, Mister Sinister ir Sabretooth.

Visuomeninės problemos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

X-Menų komiksų serija žymi tuo, kad joje nagrinėjamos ir socialinės problemos, susijusias su tolerancija kitokiems, šiuo atveju mutantams.

  • Antisemitizmas. Paskutiniais metais priešiškumas mutantams lyginamas su priešiškumu žydams. Magnetas – karo metais išgyvenęs holokaustą, nuolat pastebi, kad žmonių elgesys su mutantais yra toks kaip nacių su žydais.
  • Homoseksualų teisės. Mutantų kova už savo teises primena homoseksualių žmonių kovą už savo teises. Komiksų serijoje keletas mutantų neslepia savo kitokios orientacijos.
  • Rasizmas. Profesorių X galima sulyginti su Martinu Liuteriu Kingu – kovotoju už juodaodžių teises. Jo svajonė – kad visos rasės gyventų lygybėje. Ir to jis siekia taikiais metodais.
  • Komunistų baimė. Politikai vienu metu inicijavo Mutantų Registracijos Aktą tam, kad išsiaiškintų, kurie asmenys yra mutantai. Tai panašu į šaltojo karo metais Amerikoje vykusią „raganų medžioklę“, kurios metu buvo ieškoma prokomunistinių asmenų.

Kita Media[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Animaciniai filmai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Pirmą kartą X-Menai pasirodė septintajame dešimtmetyje animaciniame seriale „Marvel Superheroes“. Jame pagrindiniai veikėjai buvo kaip ir X-Men komiksams prasidedant: Angelas, Žvėris, Ciklopas, Stebuklingoji Mergina, Žmogus-Ledas ir Profesorius X. Tačiau jie nevadino savęs X-Menais, jie save vadindavo „taikos bendražygiais“.
  • X-Menai buvo kviestinės žvaigždės keliuose animacinio serialo Spider Man and His Amazing Friends.
  • 1989, Marvel Productions sukūrė pradinę seriją neparodytam animaciniam serialui „Pryde Of The X-Men“.
  • 1992, FOX tinklas pradėjo X-Menų animacinį serialą, kuriame veikė toks sąrašas: Žvėris, Ciklopas, Gambitas, Jean Grey, Jubilee, Profesorius X, Nenaudėlė, Audra ir Ernis. Dviejų dalių bandomasis epizodas, „Sentinelų Naktis“ išsitęsė į penkis sezonus iki 1997. Šį animacinį serialą rodė ir Lietuvoje".
  • 2000, WB sukūrė „hitą“ – animacinį serialą „X-Men: Evolution“. Jame pagrindiniai herojai buvo: Ciklopas, Jean Grey, Spyglys, Audra, Ernis, Nenaudelė, Žvėris, Pasalūnė, Driežas, Profesorius X. Serialas labai patiko ir Lietuvos žiūrovams.
  • 2007, sukurtas naujas animacinis serialas „Wolverine and the X-Men“. Jis buvo rodomas Amerikoje 2009 metų pradžioje, o Didžiojoje Britanijoje, per kanalą BBC2, 2008 metų rugpjūtį.

Vaidybiniai filmai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvo sukurti 9 vaidybiniai X-Menų filmai: