Volvis Bėjus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Volvis Bėjus
angl. Walvis Bay
   Wappen Walfischbucht - Namibia.jpg   
Walvis Bay aerial.jpg
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Namibijos vėliava Namibija
Regionas Erongo regionas

Volvis Bėjus (angl. Walvis Bay, afr. Walvisbaai, vok. Walfischbucht arba Walfischbai, reiškia "Banginių įlanką") – miestas Namibijos vakaruose, prie Atlanto vandenyno. Įkurtas 1840 m. Gyventojų – 60 000 (2001 m.) Iki 1994 m. priklausė Pietų Afrikos Respublikai.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Volvis Bėjus yra įsikūręs vienoje nederlingiausių pasaulio pakrančių – Namibo dykumoje. Vidutinis kritulių kiekis per metus tesiekia 83 mm, ir miestas yra laikomas vienu sausiausių pasaulio miestų. Nepaisant to, dėl specifinių sąlygų (dėl greta tekančių šaltųjų srovių), miesto temperatūra yra gana nuosaiki: čia nebūna nei labai karšta, nei labai šalta, ir temperatūra svyruoja nuo 24 °C sausį iki 17 °C liepą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1487 m. dabartinio miesto vietą pirmieji pasiekė portugalai, kurie įlanką pavadino O Golfo de Santa Maria da Conceição. Dėl atšiaurios Namibo dykumos pirmieji bandymai kurtis teritorijoje prasidėjo tik XIX a., ir 1878 m. čia įsikūrę britai įsteigė pirmąją koloniją dabartinės Namibijos teritorijoje.

Nepaisant to, kad likusią Namibijos dalį netrukus užvaldė Vokietija, britai administravo Volvis Bėjų kaip PAR eksklavą ir kaip Kapo kolonijos dalį. Sienos tarp Vokietijos Pietvakarių Afrikos ir šio eksklavo galutinai nustatytos 1911 m.

1915 m., kuomet PAR ėmė administruoti Pietvakarių Afriką, Valvis Bėjus inkorporuotas į jos sudėtį, tačiau prasidėjus Namibijos nepriklausomybės judėjimui, 1971 m. jo administravimas vėl sugrįžo Kapo kolonijai. Todėl kai 1990 m. Namibija iškovojo nepriklausomybę, Valvis Bėjus liko PAR sudėtyje. Tik po ketverių metų, 1994 m., PAR ir Namibijos sutartimi eksklavas buvo panaikintas, ir perduotas Namibijai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]