Vladas Zajančkauskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vladas Zajančkauskas
Gimė 1915 m. gruodžio 27 d.
Aukštadvaris, Vokietijos imperija
Mirė 2013 m. rugpjūčio 5 d. (97 metai)
Sutonas, Masačusetsas, JAV
Veikla Karo nusikaltėlis

Vladas Zajančkauskas (1915 m. gruodžio 27 d. Aukštadvaryje, Vokietijos imperija2013 m. rugpjūčio 5 d. Sutone, Masačusetsas, JAV) – nacių karo nusikaltėlis, kaip SS pagalbinio vieneto puskarininkis dalyvavęs žydų žudynėse Varšuvos geto likvidavimo metu.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1915 m. gruodžio 27 d. Aukštadvaryje. 2002 m. prieš V. Zajančkauską buvo pradėtas tyrimas dėl įtarimų dalyvavus Holokauste. 2005 m. iš jo buvo atimta JAV pilietybė. Į JAV V. Zajančkauskas emigravo 1950 m. iš Austrijos ir 1956 m. tapo natūralizuotu JAV piliečiu. 1950 m. atvykęs į Jungtines Valstijas, V. Zajančkauskas imigracijos pareigūnams tvirtino, jog karo metais iki 1944 m. dirbęs savo tėvų ūkyje, paskui pabėgęs į Vokietiją, o iš ten – į Austriją. Jis teigė, kad jo žmona esanti gimusi Lietuvoje, o iš tiesų ji gimusi Lenkijos rytuose, Travnikų kaime – būtent ten įrengtoje Travnikų koncentracijos stovykloje jiedu ir susipažino. Teismuose dėl pilietybės atėmimo ir deportacijos V. Zajančkauskas prisipažino melavęs dėl sutuoktinės gimtinės, bet taip elgęsis atseit pamokytas kitų lietuvių – tie įspėję, jog paminėjus Travnikų vietovę imigracijos pareigūnams, jo teigimu, gali kilti „papildomų klausimų“ ir leidimas apsigyventi Jungtinėse Valstijose gali užtrukti keletą metų. Dar po kurio laiko V. Zajančkauskas prisipažino melavęs ir dėl savo buvimo vietos karo metais. Jis paliudijo, jog buvo Lietuvos kareivis, paimtas į sovietų armiją. 1941 m. jis pakliuvęs vokiečiams į nelaisvę ir buvęs išvežtas į Travnikų koncentracijos stovyklą. Ten, jo teigimu, naciai privertę jį dirbti išvien ir paskyrę vadovauti Travnikų konclagerio valgyklai.

V. Zajančkauskas tikino, kad jis buvo paliktas koncentracijos stovykloje ir tuo metu, kai daugelis kitų nacių talkininkų buvo išsiųsti malšinti Varšuvos geto sukilimo. Malšinant sukilimą, buvo išžudyta daugiau kaip 10 000 žydų. Tačiau JAV pareigūnas Elis Rosenbaumas pateikė neginčijamų įrodymų (tarp jų – seną nacių sargybinių budėjimo tvarkaraštį iš Travnikų konclagerio), kurie patvirtina, jog V. Zajančkauskas buvo „bendrininkas vykdant genocidą“ ir neabejotinai dalyvavo Varšuvos geto likvidavime.

2010 m. JAV teismo nutarimu 95 metų V. Zajančkauskas turėjo būti deportuotas iš šalies, tačiau Lietuvai atsisakius jį priimti taip ir liko gyventi JAV. Mirė 2013 m. rugpjūčio 5 d. Sutone.

Parašė prisiminimų knygą „Mano gyvenimo trupiniai šiame gražiame pasaulyje“, kurioje papasakojo apie savo vaikystę ir karo metus.[1]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]