Visuotinis atšalimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vidutinės pasaulio paviršiaus temperatūros kitimas 1850–2006 m. Diagramoje pavaizduota vidutinių temperatūrų nuokrypiai nuo vidutinės 1961-1990 m. laikotarpio temperatūros. Raudona linija žymi 5 metų laikotarpių vidutines vertes, mėlyni taškai – metinės vidutinės temperatūros nuokrypius. Atkreipkite dėmesį į nedidelį temperatūrų mažėjimą maždaug 1945-1975 m.

Visuotinis atšalimas (arba globalinis atšalimas) buvo spėjimas aštuntajame XX amžiaus dešimtmetyje, kad Žemės paviršius ir atmosfera šaltės ir prasidės apledėjimas. Hipotezė niekada nesusilaukė didelio mokslininkų pritarimo, bet pritraukė daug visuomenės dėmesio dėl nežymaus temperatūrų kritimo maždaug 1945–1975 m. ir žiniasklaidos pranešimų, kurie netiksliai, o kartais ir visai neteisingai atspindėjo mokslininkų supratimą apie ledynmečių ciklus bei temperatūros kitimą. Daugelis mokslininkų tuo metu suprato, kad ši sritis dar yra nepakankamai ištirta, kad būtų galima daryti tikslias prognozes.[1] Buvo žinoma, kad šiltnamio dujos, kaip anglies dioksidas, skatina visuotinį atšilimą, o aerozoliai – atšalimą. Nors buvo abejojama, kurių medžiagų efektas bus dominuojantis[2], kiek didesnė dalis mokslininkų manė, kad vyks atšalimas. Šiuo metu ryški mokslininkų dauguma mano, kad apskritai XX amžiuje Žemės klimatas atšilo, o ne atšalo.[3] Trumpo ir nežymaus globalinio atšalimo pagrindine priežastimi yra laikomi aerozoliai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Mason, B. J. „QJRMS, 1976, p 473 (Symons Memorial Lecture)“. Was an imminent Ice Age predicted in the '70's? No. Nuoroda tikrinta November 17 2005. 
  2. Weart, Spencer. „The Modern Temperature Trend“. The Discovery of Global Warming. Nuoroda tikrinta November 17 2005. 
  3. „Summary for Policymakers“ (PDF). Climate Change 2007: The Physical Science Basis. Contribution of Working Group I to the Fourth Assessment Report of the Intergovernmental Panel on Climate Change. Intergovernmental Panel on Climate Change. 2007-02-05. Nuoroda tikrinta 2007-02-02.