Vest Pointas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vest Pointo panorama

Vest Pointas (angl. West Point) – JAV karo akademija Niujorko valstijoje, į šiaurę nuo Niujorko, prie Hadsono upės.

1778 m. įkurta amerikiečių tvirtovė Vest Pointas, esanti vakariniame Hadsono upės krante, apie 57 km į šiaurę nuo Niujorko, turėjo didelę strateginę reikšmę. Tai buvo pagrindinė kliūtis britų veržimuisi prie Šampleno ežero ir Kanados. Britai vis dar tikėjosi atkirsti Naująją Angliją nuo kitų sukilėlių kolonijų. Vietą fortui išrinko George Washington, o įtvirtinumus suprojektavo Tadas Kosciuška. Ir šiandien paminklas T. Kosciuškai stovi karo akademijos parke.

Nuo 1802 m. Vest Pointe pagal kongreso nutarimą buvo įkurta Jungtinių Valstijų karo akademija ir į pirmą kursą priimta dešimt kadetų. Iš pradžių akademija veikė tik kaip artilerininkų ir inžinierių mokykla.

1817 m. Vest Pointo akademijos komendantu tapo majoras Silvanusas Tajeris (Sylvanus Thayer), kuris daug padarė, kad Vest Pointas taptų panašus į šiandieninį.

Akademija užima daugiau nei 6 475 ha žemės. Per ketverius metus apie 4 400 kadetų gauna ir karinį, ir akademinį išsilavinimą. Mokydamiesi mažomis grupėmis po 12–15, jaunuoliai studijuoja humanitarinius, socialinius, fizikos, inžinerinius ir karinius mokslus. Kandidatai, kurių daugumą paskiria JAV Senatas ir Atstovų rūmų nariai, privalo būti 17–22 metų, nevedę ir fiziškai tinkami, turi atitikti akademinius reikalavimus, keliamus stojant į universitetą.

Nuo 1976 m. moterys taip pat priimamos kadetėmis.

Nuo 1812 m. karo Vest Pointo diplomantai dalyvavo visuose Amerikos karuose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]