Vatikano valstybės sekretorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vatikano valstybės sekretoriaus Tarcizijaus Bertonės susitikimas su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu 2011 m.

Vatikano valstybės sekretorius – aukščiausias Vatikano administracijos pareigūnas, antras po popiežiaus pagal įtaką valdant Šventąjį Sostą.

Vatikano valstybės sekretorius yra atsakingas už santykius su kitomis valstybėmis bei rūpinasi vietinių Bažnyčių ryšiais su Romos kurijos dikasterijomis. Į šias pareigas dažniausiai skiriami žymūs Šventojo Sosto diplomatai, apaštaliniai nuncijai arba visam diplomatijos korpusui vadovavę hierarchai, būtinai – kardinolai. Ne kardinolai gali būti skiriami tik laikinai eiti šias pareigas. Kardinolas valstybės sekretorius kontroliuoja seniausią ir vieną svarbiausių Romos kurijos įstaigų – Vatikano valstybės sekretoriatą. Jis eina „ministro pirmininko“ pareigas – yra atsakingas už politinę ir diplomatinę Vatikano politiką. Sede vacante laikotarpiu (popiežiui mirus ar palikus savo postą) buvęs valstybės sekretorius netenka šių pareigų ir kartu su Šv. Romos Bažnyčios kamerlengu ir Vatikano miesto-valstybės popiežiškosios reikalų komisijos pirmininku dirba komisijoje, vykdančioje Vatikano valdymo funkcijas iki naujojo popiežiaus išrinkimo.

Nuo 2006 m. rugsėjo 15 d. iki 2013 m. vasario 28 d. Vatikano valstybės sekretoriumi dirbo žymus Italijos Katalikų Bažnyčios hierarchas Genujos arkivyskupas kardinolas Tarcizijus Bertonė.[1] Iki jo Vatikano valstybės sekretoriaus pareigas 15 metų ėjo italas kardinolas Andželas Sodanas (atsistatydinęs dėl amžiaus).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2006/06/30/krpas_02.html Naujas Vatikano valstybės sekretorius

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]