Vasilijus Šukšinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Vasilijus Šukšinas
V. Šukšinas, pavaizduotas ant tarybinių laikų atvirlaiškio
Gimė 1929 m. liepos 25 d.
Srostkai, Rusijos TFSR
Mirė 1974 m. spalio 2 d. (45 metai)
Kletskaja, Rusijos TFSR
Veikla rašytojas

Vasilijus Šukšinas (rus. Василий Макарович Шукшин; 1929 m. liepos 25 d. Srostkuose – 1974 m. spalio 2 d. Kletskajoje) – TSRS rusų rašytojas, aktorius, scenaristas ir kino režisierius, rašęs kaimo temomis. Vienas iš žymiausių XX amžiaus Tarybų Sąjungoje atsiradusio kaimo prozos žanro atstovų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vasilijus Šukšinas gimė 1929 m. liepos 25 d. Srostkų kaime, Altajaus srityje, RSFSR.

Baigęs septynias klases, įstojo į Bijsko automobilių technikumą. Po dvejų metų grįžo atgal ir pradėjo dirbti kolūkyje. Sulaukęs septyniolikos metų iš kolūkio pasitraukė, išėjo uždarbio ir geresnio gyvenimo ieškoti į miestą. Dirbo Kalugoje ir Vladimire – tekintoju, Ščerbinkoje – vagonų remontininku. 1949 m. buvo pašauktas į kariuomenę. Tarnavo laivo radistu Baltijos, o vėliau Juodojoje jūroje. 1953 m. dėl prastos sveikatos buvo demobilizuotas. Grįžęs į gimtinę, pradėjo dirbti kaimo mokyklos direktoriumi, tuo pat metu dėstė rusų kalbą ir literatūrą.

1954 m. įstojo į Rusijos kinematografijos instituto režisūros skyrių, kurį sėkmingai baigė 1960 m. 1958 m. filme „Du Fiodorai“ sukūrė pagrindinį vaidmenį bei paskelbė pirmąjį apsakymą „Dviese ratuose“. 1963 m. leidykla „Molodaja gvardija“ išleido pirmąją rašytojo knygą „Kaimo gyventojai“. Tais pačiais metais pradėjo dirbti Gorkio kinostudijos režisieriumi ir išleido filmą „Gyveno toks vaikinas“, kuriame vaidino Leonidas Kuravliovas. 1968 m. pasirodė Vasilijaus Šukšino knyga „Ten tolumoje“, 1973 m. filmas „Krosnys – parduotuvės“. Rašytojas-režisierius dirbo labai intensyviai. Per 1965–1973 m. išleido 3 knygas („Liubavinai“, „Atėjau jums duoti laisvę“, „Charakteriai“,) ir pastatė 3 filmus („Liubavinų galas“, „Jūsų sūnus ir brolis“, „Keisti žmonės“). 1973 m. parašė apysaką „Putinas raudonasai“ ir pastatė to paties pavadinimo filmą, kur suvaidino pagrindinį Jegoro Prokudino vaidmenį. Kaip aktorius V. Šukšinas taip pat vaidino filmuose „Prie ežero“, „Prašau žodžio“, „Jie kovojo už tėvynę“ ir kituose.[1]

1974 m. spalio 2 d. Šukšinas netikėtai mirė nuo širdies smūgio Volgos upe plaukusiame motoriniame laive.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vasilij Šukšin – Visuotinė lietuvių enciklopedija (vle.lt)
  2. „Шукшин, Василий Макарович“. ТАСС. Nuoroda tikrinta 2023-11-27.