Vakasos žemė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vakasos žemė
若狭国
VII a. – 1871
Valstybė Japonijos vėliava Japonija
Regionas Hokuriku regionas
Administracinis centras Obama
Apskritys 3

Vakasa (jap. 若狭国 = Wakasa-no-kuni) – senoji Japonijos žemė, kurios vietoje dabar yra pietinė Fukujaus prefektūros dalis. Ši žemė taip pat žinoma kaip Reinan (嶺南). Senoji žemės sostinė buvo dabartiniame Obamos mieste.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nedidelė Vakasos žemė yra prisiglaudusi prie Japonijos jūros ir užima pietinę Vakasos įlankos pakrantę, pasižyminčią daug smulkių įlankėlių. Tinkama gyventi žemė čia įsiterpusi labai nedideliame plote tarp jūros ir kalnų. Ribojosi su Ečidzeno (rytuose), Omio, Tambos ir Jamaširo (pietuose) bei Tango (vakaruose) žemėmis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniausiais laikais Vakasoje minimas Vakasos valdytojas (jap. 若狭国造 = Wakasa-no kuni-no miyatsuko), o nuo IV a. II pusės teritorija jau buvo valdoma Jamato valstybės. Iki ricurio laikotarpio (VII-VIII a.) Vakasoje buvo pastatyta daug budistų šventyklų ir šintoistų maldyklų. Čia buvo labai gerai išvystyta žvejyba.

Pagrindinis žemės centras buvo Obamos miestas, o pagrindinė maldykla buvo tame pačiame mieste buvusi Vakasahiko maldykla. Žemė nuo IX a. susidėjo iš trijų apskričių: Mikatos (jap. 三方郡 = Mikata-gun), Oniū (jap. 遠敷郡 = Onyū-gun) ir Oi (jap. 大飯郡 = Ooi-gun).

Nuo ricurio iki Edo laikotarpio daugybė Vakasoje sužvejotų žuvies buvo eksportuojamos į Naros ir Kioto miestus, ir žemė buvo traktuojama kaip sostinę aptarnaujantis žvejybos regionas. Šita žemė dalį mokesčių mokėjo druska, todėl druskos gamyba čia klestėjo.

XIII a. Japonijai skaldantis, čia įsigalėjo Hodžio giminė, vėliau kunigaikščių giminės sparčiai keitėsi, kol XV a. viduryje Vakasą užvaldė Takedų klanas. XVII a. pradžioje valdžiusi Kiogoku giminė Vakasoje įkūrė Obamos domeną (jap. 小浜藩 = Obama-han), kuris užėmė ir Curugos miestą rytuose, iki tol priklausiusį Ečidzeno žemei. Curuga šiam domenui priklausė iki pat XIX a.

Nuo XVII a. vidurio domeną valdė Sakai giminė. Edo laikotarpiu Curuga tapo laivų „Kitamaebune“, kurie buvo labai svarbūs Japonijos tarpmiestinei prekybai ir Hokkaido kolonizacijai, baze.

1871 m. žemė ir Obamos domenas panaikinta administracinių reformų metu. Iš pradžių jos vietoje suformuota Obamos prefektūra, bet jau po kelių mėnesių ją pakeitė Curugos prefektūra. 1876 m. Vakasos žemė prijungta prie Šigos prefektūros, o 1881 m. galutinai atiteko Fukujaus prefektūrai, kuriai priklauso ir dabar.

Valdžiusios giminės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]