Pereiti prie turinio

Utpalių dinastija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kašmyro istorija
Gandharos istorija
Gonandų dinastija
Korkatų dinastija
Utpalių dinastija
Loharų dinastija
Šamasudinų dinastija
Mogolų dinastija
Duranių dinastija
Sikhų imperija
Džamu-Kašmyro karalystė
Kašmyro konfliktas

Utpalių dinastija - dinastija, valdžiusi Kašmyro valstybę 856-980 m. Ši dinastija atgaivino paskutiniųjų korkatų laikais nusmukusią valstybę ir sugrąžino jos buvusią šlovę.

Ją 980 m. pakeitė Loharų dinastija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki Utpalių Kašmyrą valdė Korkatų dinastija, kurios paskutinieji valdovai IX a. pradžioje nusmukdė valstybę.

Žymiausias Utpalių valdovas buvo Avantivarmanas, kuris sugebėjo prikelti valstybę iš suirutės. Nors Kašmyras niekuomet nepasiekė tokių teritorijų kaip Korkatų laikais, buvo sudarytos sąlygos vystytis šalies kultūrai ir ekonomikai.

Po Avantivarmano mirties 883 m., prasidėjo lėtas valstybės smukimas. Mirus paskutiniajam Utkalių valdovui Khemguptai, sostą paveldėjo jo našlė, kuri pradėjo Loharų dinastiją

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Utpalių dinastija buvo bene brandžiausias Kašmyro kultūros laikotarpis. Buvo pastatyta sostinė Avantipuras (belikę griuvėsiai), o visoje Pietų Azijoje Kašmyras garsėjo kaip kultūros, filosofijos ir meno centras. Tuo metu suklestėjo Kašmyro šivaizmo mokykla. Iš visos Indijos čia traukė piligrimai ir studentai, kurie studijavo pas žymius Kašmyro išminčius. Apie tai liudija tuometiniai bendrabučiai, skirti priimti gausius piligrimus.

Atlikti žymūs inžineriniai darbai, kur daugiausia pasitarnavo inžinierius Suja. Jo dėka buvo pagerinta Kašmyro slėnio irigacija, šalis apsaugota nuo potvynių.