Uno (kortų žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Uno kortos

Uno (it. uno ir isp. uno 'vienas') – JAV kortų žaidimas, kuris žaidžiamas su specialiai tam žaidimui pritaikytomis kortomis. Žaidimą 1971 m. sukūrė kirpėjas Merle Robbins. Visos žaidimo teisės priklauso „Mattel“ kompanijai.

Žaidimo aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimas skirtas žaisti nuo dviejų iki 10 žaidėjų (nuo septynerių metų amžiaus).

Žaidimo komplektą sudaro 108 kortos, iš jų:
19 mėlynų kortų – nuo 0 iki 9 (tik viena korta su 0)
19 žalių kortų – nuo 0 iki 9 (tik viena korta su 0)
19 raudonų kortų – nuo 0 iki 9 (tik viena korta su 0)
19 geltonų kortų – nuo 0 iki 9 (tik viena korta su 0)
8 veiksmo kortos „Imk 2“ – po 2 mėlynas, žalias, raudonas ir geltonas
8 veiksmo kortos „Atvirkščiai“ – po 2 mėlynas, žalias, raudonas ir geltonas
8 veiksmo kortos „Praleisk ėjimą“ – po 2 mėlynas, žalias, raudonas ir geltonas
4 veiksmo kortos „Užsakyk spalvą“
4 veiksmo kortos „Užsakyk spalvą ir paimk 4“

Žaidimo taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimą laimi pirmasis, surinkęs 500 taškų. Taškus žaidėjai gauna tuomet, kai atsikrato savo kortų anksčiau už kitus. Surinktų taškų skaičius atitinka pralaimėjusių žaidėjų kortų taškų vertes. Kiekvienas žaidėjas ima tol, kol turi kortą. Kortas dalina žaidėjas, ištraukęs vyriausiąją kortą. Šiame žaidimo etape „aktyviųjų kortų“ vertė lygi nuliui. Sumaišius malkos kortas, kiekvienam žaidėjui padalinama po 7 kortas. Likusios kortos užverčiamos ir sudaro dvi pirkimo malkas. Viršutinė korta atverčiama, dedama šalia ir laikoma pirmąja numetimo malkos korta. Jeigu pirmoji atversta pirkimo malkos korta pasirodė esanti „aktyvi“, pradeda galioti kitokios žaidimo taisyklės (žr. Aktyviųjų kortų veiksmai).

Žaidimą pradeda žaidėjas, sėdintis kortas dalinančiojo kairėje. Būtina, jog korta, kurią žaidėjas nori padėti ant viršutinės numetimo malkos kortos, atitiktų tą kortą pagal spalvą, pagal viršenybę arba pagal reikšmę. Jei atidengta raudona septynakė, žaidėjas turi ją dengti raudona korta arba bet kokios spalvos septynake, arba korta „Užsakyk spalvą“ (žr. Aktyviųjų kortų veiksmai). Jei žaidėjas neturi tinkamos kortos, jis ima („perka“) kortą iš pirkimo malkos. Jei ši korta atitinka viršutinę numetimo kortą, žaidėjas turi teisę iškart ją padėti. Priešingu atveju ėjimas pereina kitam žaidėjui. Žaidėjas, netgi turėdamas tinkamą kortą, gali ją pasilaikyti. Tuomet jis ima kortą iš pirkimų. Jei korta tinka, galima ją iškart padėti („numesti“ į numetimo malką). Tačiau paėmus naują kortą iš pirkimų, kortų, turėtų rankose, dėti negalima.

Veiksmo kortos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Korta „Paimk 2“. Jei pasitaiko ši korta, kitas žaidėjas ima dvi kortas ir praleidžia ėjimą. Šia korta galima dengti tos pačios spalvos kortą, įskaitant tos pačios spalvos kortą „Paimk 2“. Jei ši korta buvo pirmoji žaidimo pradžioje atidengta korta, galioja ta pati taisyklė.

Korta „Atvirkščiai“. Ši korta keičia žaidimo eigą. Jei buvo žaidžiama einant iš dešinės į kairę, tai dabar žaidžiama iš kairės dešinėn. Šia korta galima dengti tos pačios spalvos kortą arba kortą „Atvirkščiai“. Jei ši korta buvo pirmoji žaidimo pradžioje atidengta korta, tai žaidimą pradeda kortas dalijantis, o kitą ėjimą daro žaidėjas, sėdintis iš dešinės, o ne iš kairės.

Korta „Praleisk ėjimą“. Jei tenka ši korta, kitas žaidėjas praleidžia ėjimą. Šia korta galima dengti tos pačios spalvos kortą arba kortą „Praleisk ėjimą“. Jei ši korta buvo pirmoji žaidimo pradžioje atidengta korta, tai žaidėjas, sėdintis kortas dalijančiojo kairėje, turi praleisti ėjimą, o žaidimą pradeda sėdįs kairėje nuo šio.

Korta „Užsakyk spalvą“. Žaidėjas, dedantis šią kortą, gali užsakyti bet kurią spalvą arba palikti esančią spalvą. Kortą „Užsakyk spalvą“ galima padėti bet kada, netgi jei žaidėjas turi kitą tinkamą kortą. Jei ši korta buvo pirmoji žaidimo pradžioje atidengta korta, tai žaidėjas, sėdintis kortas dalijančiojo kairėje, užsako kortos spalvą tolesniam žaidimui.

Korta „Užsakyk spalvą ir imk 4“. Tai pati geriausia korta. Žaidėjas, kuriam atiteko ši korta, užsako spalvą. Be to, kitas žaidėjas ima keturias kortas iš pirkimų krūvelės ir praleidžia ėjimą. Deja, ši korta gali dalyvauti žaidime tik žaidėjui neturint jokios kitos pagal spalvą ar vertę tinkamos kortos. Žaidėjas, turintis „Užsakyk spalvą ir imk 4“ kortą, gali „blefuoti“ ir naudoti šią kortą ne pagal taisykles, tačiau jei bus pastebėtas, jam bus taikomos specialios taisyklės (žr. Baudos). Jei ši korta buvo pirmoji žaidimo pradžioje atidengta korta, ji grįžta į kortų malką, o atverčiama kita korta.

Dar viena svarbi taisyklė - vienu metu mesti galima tik vieną veiksmo kortą (išskyrus kortą "Atvirkščiai").

Žaidimo partijos pabaiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai žaidėjui lieka vienintelė korta, jis turi sušukti „uno“ (tai reiškia 'viena'). Jam pamiršus tai padaryti, turi imti dvi kortas iš pirkimų. Tačiau ši taisyklė veikia tik tuomet, jei kiti žaidėjai tai pastebi (žr. Baudos). Kai pas kurį nors iš žaidėjų nebelieka nei vienos kortos, žaidimas baigiasi. Suskaičiuojami taškai (žr. Taškų skaičiavimas) ir žaidimas pradedamas iš naujo. Jei paskutinė žaidime dalyvavusi korta yra korta „Paimk 2“ arba „užsakyk spalvą ir paimk 4“, tai kitas žaidėjas ima atitinkamai dvi arba keturias kortas. Skaičiuojant taškus šių kortų taškai taip pat įskaitomi. Jei kortos pirkimų krūvelėje baigiasi, o kiekvienas iš žaidėjų dar turi kortų, kortos turi būti permaišomos ir partija tęsiama.

Taškų skaičiavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjas, pirmasis likęs be kortų, gauna taškus už visas kortas, likusias pas jo varžovus. Taškai paskaičiuojami taip:

  • Paprastos kortos (0-9) atitinka vertę ant kortos
  • „Paimk 2“ 20 taškų
  • „Atvirkščiai“ 20 taškų
  • „Praleisk ėjimą“ 20 taškų
  • „Užsakyk spalvą“ 50 taškų
  • „Užsakyk spalvą ir imk 4“ 50 taškų

Žaidimo nugalėtojas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laimi pirmasis surinkęs 500 taškų. Būna ir kitas būdas laimėtojui nustatyti. Šiuo atveju po kiekvienos partijos suskaičiuojami ir pažymimi kiekvieno žaidėjo rankose turimų kortų taškai. Vienam iš žaidėjų surinkus 500 taškų, nustatomas nugalėtojas – žaidėjas, surinkęs mažiausiai taškų.

Baudos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bauda neskiriama žaidėjui, pamiršusiam sušukti „uno“ iki to momento, kai į numetimo malką padedama paskutinioji korta, tačiau tai padaręs ir prisiminęs sušunka „Uno“ anksčiau, nei kuris nors iš žaidėjų tai pastebi. Kol žaidėjas nepadeda paskutiniosios kortos į Numetimo malką, draudžiama kaltinti jį šios taisyklės pažeidimu. Taip pat draužiama kaltinti žaidėją šios taisyklės pažeidimu, jei kitas žaidėjas jau pradėjo ėjimą, t. y. paėmė kortą iš pirkimų arba pradėjo veiksmus su rankose turimomis kortomis.

Žaidėjai, „pagauti“ sufleruojant, privalo paimti dvi kortas iš pirkimų.

Žaidėjui padėjus netinkančią kortą ir kitiems žaidėjams tai pastebėjus, žaidėjas privalo atsiimti kortą, paimti dar dvi kortas iš pirkimų ir perleisti ėjimą kitam žaidėjui.

Jei žaidėjas naudoja kortą „Užsakyk spalvą ir paimk 4“ ne pagal taisykles (t. y. jei jis turėjo kortą, pagal spalvą ar vertę atitinkančią kortai iš numetimo malkos, tačiau naudojo „Užsakyk spalvą ir paimk 4“) ir kiti žaidėjai tai pastebi, jis privalo parodyti savo kortas žaidėjui, pastebėjusiam sukčiavimą. Jei žaidėjas iš tiesų sukčiavo padėdamas kortą „Užsakyk spalvą ir paimk 4“, jis privalo paimti keturias kortas. Jei paaiškėja, jog žaidėjas nesukčiavo, tai jį sukčiavimu įtaręs žaidėjas privalo paimti ne tik keturias kortas, bet ir dar dvi papildomas.

Žaidimas dviese, poromis, komandomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimas dviese[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo atveju galioja tokios taisyklės: 1.Korta „Atvirkščiai“ veikia kaip korta „Praleisk ėjimą“. Žaidėjas, padėjęs kortą „Atvirkščiai“, gali iš karto padėti dar vieną kortą. 2.Žaidėjas, padėjęs kortą „Praleisk ėjimą“ gali iš karto padėti dar vieną kortą. 3.Vienam žaidėjui dedant kortą „Paimk 2“, o kitam imant dvi kortas, ėjimas vėl „grįžta“ pirmajam žaidėjui. Ta pati taisyklė galioja kortai „Užsakyk spalvą ir paimk 4“. Visais kitais atvejais galioja pagrindinės „Uno“ taisyklės.

Žaidimas poromis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Poros sėdi viena prieš kitą. Vienam žaidėjui iš kurios nors poros baigus žaidimą, partija baigiama. Suskaičiuojami varžovų kortų taškai.

Jei yra keturi žaidžiantieji, galima sužaisti tris partijas – žaidėjai turi jungtis į poras taip, kad kiekvienas žaidėjas sužaistų po partiją vis su kitu partneriu. Po kiekvienos partijos visi žaidėjai pasižymi savo taškus, surinktus poroje. Laimi žaidėjas, surinkęs didžiausią skaičių taškų.

Jei yra aštuoni žaidžiantieji, galima surengti žaidimą prie dviejų stalų. Kiekvienas žaidėjas turi atsidurti poroje vis su kitu žaidėju (taip sužaidžiamos 28 partijos). Taškai skaičiuojami, kaip ir žaidžiant poromis.

Pasunkintas žaidimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galima nuolat skaičiuoti kiekvieno žaidėjo rankose turimų kortų taškus. Kai kurio nors žaidėjo taškų suma pasiekia nustatytą ribą (pavyzdžiui, 500 taškų) jis iškrenta iš žaidimo. Taip žaidžiama, kol lieka du žaidėjai, žaidžiantys „vienas prieš vieną“. Žaidėjas, pasiekęs arba peržengęs nustatytą taškų ribą, pralaimi žaidimą. Žaidimą laimi likęs žaidėjas.

Žaidimas su kaupimu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galioja tos pačios taisyklės, kaip ir pagrindiniame „Uno“ žaidime, tik su tokiais papildymais: 1.Vienam iš žaidėjų dedant kortą „Paimk 2“, sekantis žaidėjas taip pat gali padėti kortą „Paimk 2“. Tuomet kitas (t. y. trečiasis) žaidėjas turi paimti keturias kortas. 2.Tos pačios taisyklės galioja kortoms „Užsakyk spalvą ir paimk 4“. Vienam iš žaidėjų dedant kortą „Užsakyk spalvą ir paimk 4“, kitas žaidėjas taip pat gali padėti kortą „Užsakyk spalvą ir paimk 4“. Tuomet dar kitas (t. y. trečiasis) žaidėjas turi paimti aštuonias kortas. Spalvą užsako paskutinis iš žaidėjų, padėjęs kortą „Užsakyk spalvą ir paimk 4“. Jei žaidėjas sukčiavo, norėdamas atsikratyti kortos „Užsakyk spalvą ir paimk 4“ ir buvo „pagautas“, taikomos nustatytos baudos (žr. Baudos), tačiau baudos suma išauga atitinkamai panaudotoms kortoms. 3.Žaidėjai gali paeiliui dėti kortas „Paimk 2“ ir „Užsakyk spalvą ir paimk 4“ tol, kol jų turi. Pvz., jei keturi žaidėjai iš eilės padėjo kortas „Paimk 2“, tai kitas žaidėjas, neturintis šios kortos, privalo paimti aštuonias kortas. 4.Per vieną ėjimą žaidėjas gali padėti tik vieną kortą „Paimk 2“ arba „Užsakyk spalvą ir paimk 4“, net ir tuomet, jei turi daugiau tokių kortų.

Uno-7[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galioja tos pačios taisyklės, kaip ir pagrindiniame „Uno“ žaidime, tik su tokiais papildymais: 1.Kiekvieną kartą iškritus „0“, kiekvienas iš žaidėjų perduoda savo kortas sekančiam žaidėjui pagal žaidimo kryptį. 2.Kiekvieną kartą iškritus „7“, visi žaidėjai perduoda savo kortas pasirinktam žaidėjui.

Uno su įsikišimu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galioja tos pačios taisyklės, kaip ir pagrindiniame „Uno“ žaidime, tik su tokiais papildymais: Jei žaidėjas turi kortą pagal skaičių atitinkančią viršutinę Numetimo kaladės kortą, jis gali ją tuoj pat padėti, nepaisydamas žaidėjų eiliškumo. Pvz., jei kaladės viršutinė korta yra mėlynas šešetas, o žaidėjas irgi turi šešetą, jis gali ją iškart padėti nelaukdamas savo ėjimo. Žaidimas tęsiamas nuo paskutinio kortą padėjusio žaidėjo, t. y. nuo žaidėjo, kuris įsikišo nepaisydamas eiliškumo.

Dvi svarbios taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Jei rankose turite dvi tinkamas kortas, jas galite padėti vieną ant kitos, tačiau turite tai padaryti per vieną ėjimą (padėkite vieną kortą į pagrindinę kaladę, grįžkite prie savų kortų ir iš kart padėkite antrąją kortą). Tokiu atveju kitas žaidėjas turės galimybę įsiterpti ir sukliudyti jums padėti antrąją kortą.
  • Jei jūs įsikišate ir dedate kortą „Praleisk ėjimą“, „Atvirkščiai“, „Paimk 2“ arba „Užsakyk spalvą ir paimk 4“, tai sekanti padėta tokia pati korta pakeičia pirmosios veiksmus. (Tokiu atveju veikia bendrosios žaidimo Uno taisyklės. Žaidimą tęsia žaidėjas, padėjęs tokią pačią kortą).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka