Udon

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Udon – japoniški stori makaronai iš kvietinių miltų

Udon (jap. 饂飩, うどん) – japoniškų storų makaronų iš kvietinių miltų atmaina, kaip ir soba, būdinga japoniškai virtuvei. Udon ir soba yra tradiciniai japoniški makaronai, skirtingai nuo ramenų, „pasiskolintų“ iš Kinijos po Japonijos uždarymo užsieniečiams, Meidži laikotarpio pradžioje. Pagrindinis skirtumas tarp udon ir ramenų yra tai, kad gaminant makaronus nenaudojami kiaušiniai.

Udon – kvietiniai, 2–4 mm skersmens storio makaronai. Jų spalva gali būti nuo baltos iki balkšvos, o konsistencija – minkšta ir elastinga.[1] Udon paprastai patiekiamas kaip makaronų sriuba, sultinys. Gali būti valgomas tiek karštas, tiek šaltas. Šaltas udon vasarą ypač vertingas per karščius, pvz. bukkake udon.[2] Dažniausiai patiekalas pabarstomas pjaustytais svogūnų laiškais. Kiti paplitę užpildai yra tempura, dažnai iš krevečių, mirinas ir sojų padažas.

Sultinio skonis ir prieskonių naudojimas įvairiuose regionuose skiriasi. Paprastai rytinėje Japonijos dalyje naudojamas tamsiai rudos spalvos sultinys iš tamsiojo sojos padažo, o vakarų Japonijoje naudojamas šviesiai rudas sultinys iš šviesaus sojos padažo. Tai atsispindi greitai paruošiamų makaronų pakuotėse, kurios dažnai gaminamos dvejopos – rytams ir vakarams.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Tsuji, Shizuo. (1980). Japanese cooking: A simple Art. Kodansha International/USA, New York. ISBN 1568363885

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „豪雪うどん | うどん ミュージアム 【うどん 博物館】“. Udon Museum (japonų). Nuoroda tikrinta 2018-04-25.
  2. Gritzer, Daniel. „Make a splash with bukkake udon (Japanese cold noodles with broth)“. Serious Eats (anglų). Nuoroda tikrinta 2017-01-27.