Užkariautojas Kulas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kevin Sorbo Kulo vaidmenyje 1997 m. filme „Užkariautojas Kulas

Užkariautojas Kulas (angl. Kull the Conqueror), dar žinomas kaip Kulas Atlantidietis (angl. Kull of Atlantis) – JAV rašytojo Robert E. Howard sukurtas personažas, vienas iš pagrindinių herojų jo ankstyvuosiuose kalavijo ir burtų apsakymuose.

Pirmasis apsakymas apie Kulą vadinosi „Šešėlių karalystė“ (angl. The Shadow Kingdom) ir buvo publikuotas bulvarinio fantastikos žurnalo „Weird Tales1929 m. rugpjūčio numeryje.

Fiktyvus Kulo pasaulis ir laiko linija yra vadinamas Turijos era (angl. Thurian age). Jis yra senesnis už kitą, garsesnį Robert E. Howard sukurtą pasaulį – Haiborijos erą, kuriame gyveno jo kitas personažas Konanas.

Savo stiliumi apsakymai apie Kulą yra labai panašūs į vėlesnius Howardo apsakymus apie Konaną. Pats Kulas taip pat buvo barbaro Konano prototipas. Pagrindinis skirtumas tarp jų, kad Konanas nuolat turi laikinus santykius su moterimis, paprastai su nauja kiekvienoje naujoje istorijoje, o Kulas priešingai, santykiais su moterimis visai nesidomi, ir nėra turėjęs merginos ar žmonos nei vienoje istorijų. Kului taip pat nerūpi sukurti šeimą, pradėti karalių dinastiją, skirtingai, nei Konanui.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Howardo kūryboje Atlantida Turijos amžiuje, maždaug 100 tūkst. m. pr. m. e. buvo apgyvendinta barbarų genčių, ir Kulas gimė vienoje jų, apsistojusioje Tigro slėnyje. Dar kūdikystėje jo visa gentis buvo sunaikinta priešų, ir Kulas augo laukinis vaikas. Galiausiai jį pagavo „Jūros kalnų“ gentis ir priėmė pas save. Sykį miniai norint sudeginti moterį, jis jos pagailėjo ir suteikė staigią mirtį. Už šį poelgį buvo išvarytas iš Atlantidos.

Publikuotose Robert E. Howard apsakymuose Kulas jau yra išvarytas iš Atlantidos, keliauja ir patiria įvairius nuotykius kituose kraštuose. Ši istorija apie jo vaikystę, nors buvo parašyta pati pirmoji, išliko nepublikuota iki pat 1967 m., virš dvidešimt metų po rašytojo mirties.

Išvykęs iš Atlantidos, Kulas mėgino pasiekti Turijos žemyną, tačiau buvo pagautas Lemūrijos piratų. Apie dvejus metus prabuvęs vergu irkluotoju galeroje, maišto metu atgavo laisvę. Tuomet pats tapo piratu, o jo jėga bei drąsa padėjo užimti nuosavo laivo kapitono vietą. Galiausiai Valuzijos pakrantėje jūrų mūšyje jis prarado savo laivą ir įgulą, bet pats išgyveno. Kurį laiką plėšikavo Valuzijoje, tačiau greitai buvo pagautas ir pasodintas į požemius. Galėdamas rinktis iš mirties bausmės ir kautynių arenoje, Kulas pasirinko tapti gladiatoriumi. Po daugelio sėkmingų kovų įgijo šlovę, ir jo gerbėjai padėjo vėl atgauti laisvę.

Vėl tapęs laisvu, Kulas prie nusikaltėlio gyvenimo nebegrįžo, ir vietoje to tapo samdiniu Karališkojoje Valuzijos kariuomenėje. Būdamas maždaug trisdešimties metų, įsiplieskus pilietiniam karui, Kullas turėjo didžiosios daugumos samdinių ištikimybę, ir didžiausia armija padėjo jam tapti naujuoju karaliumi. Daugumoje likusių apsakymų aprašoma jo kova su karūną mėginančiais paveržti priešais bei kiti karaliavimo iššūkiai. Būtent šioje vietoje, kai Kulas jau buvo karaliumi apie pusę metų, prasideda ir pirmasis publikuotas apsakymas „Šešėlių karalystė“.

Apsakymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viso Robert E. Howard buvo parašęs dvylika žinomų apsakymų apie Kulą. Iš jų tik trys buvo publikuoti jam dar esant gyvam:

 • „Šešėlių karalystė“ (angl. The Shadow Kingdom, „Weird Tales“, 1929 m. rugpjūtis) apie karalių Kulą ir gyvatžmogius, kadaise valdžiusius jo dabartinę karalystę, ir ruošiančius sąmokslą tą valdžią atsiimti. Tai buvo vienintelis Howardo apsakymas, kuriame minimi gyvatžmogiai, tačiau vėliau jie išpopuliarėjo kitų autorių kūryboje apie Howardo veikėjus, įskaitant ir Konaną.
 • „Tuzun Thuno veidrodžiai“ (angl. The Mirrors of Tuzun Thune, „Weird Tales“, 1929 m. rugsėjis) – nusivylęs gyvenimu ir kenčiantis nuo depresijos, karalius Kulas išvyksta aplankyti paslaptingo burtininko Tuzun Thuno, kuris kaip kalbama, žino gyvenimo paslaptis.
 • „Nakties karaliai“ (angl. Kings of the Night, „Weird Tales“, 1930 m. lapkritis).

Likę apsakymai apie Kulą buvo publikuoti tik po rašytojo mirties.

 • „The Altar and the Scorpion“ („King Kull“, 1967 m.)
 • „The Black City“ („King Kull“, 1967 m.)
 • „By This Axe, I Rule“ („King Kull“, 1967 m.) – dar būdamas gyvas, Howardas šį apsakymą buvo perrašęs į istoriją apie Konaną „The Phoenix on the Sword“.
 • „The Curse of the Golden Skull“ („The Howard Collector #9“, 1967 m. pavasaris)
 • „Delcardes' Cat“ („King Kull“, 1967 m.)
 • „Exile of Atlantis“ („King Kull“, 1967 m.) – pavadinimą sugalvojo Glenn Lord. Howardas apsakymą buvo palikęs be pavadinimo.
 • „Riders Beyond the Sunrise“ („Kull: The Fabulous Warrior King“, 1978 m. pirmą kartą publikuotas originalioje formoje. Prieš tai redaguotas Lin Carterio buvo publikuotas „King Kull“, 1967 m.) – Pavadinimas sugalvotas Lin Carterio, Howardas apsakymą paliko be pavadinimo.
 • „The Skull of Silence“ („King Kull“, 1967 m.)
 • „The Striking of the Gong“ („Second Book of Robert E. Howard“, 1976 m. orignalioje formoje. Prieš tai redaguotas Lin Carterio buvo publikuotas „King Kull“, 1967 m.)
 • „Swords of the Purple Kingdom“ („King Kull“, 1967 m.)
 • „Wizard and Warrior“ („Kull: The Fabulous Warrior King“, 1978 m. pirmą kartą publikuotas originalioje formoje. Prieš tai redaguotas Lin Carterio buvo publikuotas „King Kull“, 1967 m.) – Pavadinimas sugalvotas Lin Carterio, Howardas apsakymą paliko be pavadinimo.

Taip pat Robert E. Howard buvo parašęs eilėraštį apie Kulą pavadinimu „Karalius ir ąžuolas“ (angl. The King and the Oak).

Adaptacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1997 m. buvo pastatytas filmas „Užkariautojas Kulas“ (rež. John Nicolella) su aktoriumi Kevin Sorbo pagrindiniame vaidmenyje. Jo istorija buvo daugiausiai adaptuota iš Howardo apsakymo „By This Axe, I rule“ bei jo perdirbinio apie Konaną „The Phoenix on the Sword“.

1982 m. pastatytame filme apie Konaną „Konanas Barbaras“ buvo pritaikyta daug elementų iš istorijų apie Kulą, visų pirma – gyvačių kultas bei pagrindinis antagonistas Thulsa Doom. Taip pat ir filme rodoma ankstyvoji Konano istorija, vaikystė ir paauglystė, yra labiau paimta iš Kulo istorijų, turi nedaug panašumų su Konano vaikyste kaip ji buvo aprašyta Howardo kūryboje. Pavyzdžiui, Howardo apsakymuose Konanas niekada nebuvo vergas ar gladiatorius.

Tarp 1971 ir 1985 m. Marvel Comics išleido ne vieną komiksą apie Kulą. Paskutinysis Marvel komiksas apie šį herojų buvo išleistas 1989 m. ir vadinosi „Kull: The Vale of Shadow“.

2006 m. teises į Kulo personažą ir istorijas įsigijo Dark Horse Comics. Nuo to laiko jie išleido kelias trumpas komiksų serijas: „Kull“, „Kull: The Hate Witch“, „Kull: The Cat and the Skull“ ir kt., bei perleido kai kuriuos ankstesnius Marvel komiksus.

2017 m. IDW Publishing įsigijo teisę ir pradėjo leisti Kulo interpretaciją moderniais laikais, komiksą paremtą „The Mirrors of Tuzun Thune“ istorija.

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]