Uždaras miestas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Patikros punktas prie įvažiavimo į Severską, Tomsko sr.

Uždaras miestas, oficialiai – uždaras administracinis teritorinis darinys (rus. закрытое административно-территориальное образование, ЗАТО) – miestas ar kita gyvenvietė, į kurią yra ribojamas patekimas, galioja sugriežtintos saugumo taisyklės. Tokie uždari miestai buvo paplitę TSRS, dabar dar nemažai jų likę Rusijoje bei keli kitose NVS šalyse.

Tarybų Sąjungoje uždari miestai atsirado ten, kur vykdyti slapti kariniai bandymai, radioaktyvių medžiagų gamyba, kur buvo sutelkti specialūs kariuomenės daliniai. Į tokius miestus ne tik nebuvo įleidžiami eiliniai TSRS piliečiai, bet ir slėpta jų buvimo vieta, vietovės maskuotos kaip gretimų miestų ar kaimų dalys, pvz., Tomskas-7, Čeliabinskas-40. Netgi gatvių numeriai buvo parenkami kaip pratęsimas laisvame mieste esančių.

Dėl sudėtingesnių gyvenimo sąlygų uždarame mieste, jo gyventojams kaip kompensacija taikytos kai kurios privilegijos: buvo geriau išvystyta infrastruktūra, socialinės paslaugos, buvo galima lengviau nusipirkti deficitinių prekių. Dėl sudėtingo patekimo buvo mažesnis nusikalstamumas.

Subyrėjus TSRS uždarų miestų sąrašas sumažėjo. Kodiniams miestams suteikti realūs vardai, sumažėjo slaptumas. 2002 m. Rusijoje buvo 45 uždaros gyvenvietės, jose gyveno 1,345 mln. žmonių. Miesto ribos saugomos sargybos, prie įvažiavimų įrengti patikros punktai. Patekimui reikia turėti dokumentus, nurodyti kelionės tikslą. Be to, dalis kitų Rusijos teritorijų, pvz., Norilskas, Čiukotka, Kuršių nerija, Baltijskas ir daugybė kitų užsieniečiams (išskyrus Baltarusijos piliečius) pasiekiami tik su specialiu leidimu[1].

Dabartiniai uždari miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kurie didesni Rusijos uždari miestai:

Uždarų užsieniečiems miestų su sustiprintu saugumu yra išlikę Kazachijoje: Baikonūras, Prioziorskas, Bachašas-6, Matibulakas, Gulšadas ir kt.

Buvę uždari miestai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymūs buvę uždari miestai:

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]