Tvin Pyksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
ŽanrasMistinė drama
Kūrėjas (-ai)David Lynch
Mark Frost
VaidinaKyle MacLachlan
Michael Ontkean
Mädchen Amick
Dana Ashbrook
Richard Beymer
Lara Flynn Boyle
Joan Chen
Eric Da Re
Sherilyn Fenn
Warren Frost
Michael Horse
Piper Laurie
Sheryl Lee
Peggy Lipton
James Marshall
Everett McGill
Jack Nance
Kimmy Robertson
Ray Wise
Kilmės šalis JAV
Sezonų skaičius3
Serijų skaičius48
Trukmė47 minutės
94 minutės (pirmasis ir aštuntas epizodai)
Transliacija
Originalus kanalasABC
Originalus laikotarpis1990 m. balandžio 8 d. – 1991 m. birželio 10 d.

Tvin Pyksas (angl. Twin Peaks) – amerikiečių draminės mistikos televizijos serialas, laimėjęs tris Auksinio gaublio statulėles ir kitus apdovanojimus.

Serialo bendraautoriai yra režisierius David Lynch ir scenaristas Mark Frost, tačiau atskiras serijas („epizodus“) rašė ne vienas scenaristas ir režisavo visas būrys režisierių. Jungtinėse Valstijose serialas pradėtas transliuoti 1990 m. balandžio 8 d., paskutinė serija parodyta 1991 m. birželio 10 d. Pirmus du sezonus sudaro 30 serijų (8 – pirmajame sezone ir 22 – antrajame). 2017 m. „Tvin Pyksas“ sugrįžo į mažuosius ekranus kaip 18 dalių filmas, režisuotas Davido Lyncho (scenarijaus bendraautoris Mark Frost).

Originalo kalba 1990-ųjų serialo dalys (serijos) vadinamos epizodais, pirmasis serialo epizodas vadinamas „pilotiniu“ (t. y. bandomuoju, nes nuo jo įvertinimo televizijos kompanijoje priklausė serialo likimas). Dėl to esama painiavos dėl epizodų skaičiaus, nes vieni pilotinį epizodą laiko pirmuoju, kiti – „nuliniu“. 2017-ųjų filmo serijas kūrėjai vadina dalimis.

Po serialo premjeros 1990 m. televizijos kompanijos reikalavimu buvo sukurta alternatyvi pilotinio epizodo pabaiga (neatitinkanti serialo siužeto), šis kūrinys buvo išleistas ir platinamas Europoje kaip savarankiškas filmas. Taip televizijos kompanija siekė sau kompensuoti serialo kūrimo išlaidas. Ši alternatyvi pilotinio epizodo versija vadinama europine arba tarptautine pilotinio epizodo versija.

Pagrindinė serialo siužeto linija yra pasakojimas apie moksleivės Lauros Palmer (vaid. Sheryl Lee) nužudymo tyrimą nuošaliame ir savitame Tvin Pykso miestelyje. Tyrimui vadovauja keistas specialusis FTB agentas Dale’as Cooperis (vaid. Kyle MacLachlan).

Serialas Twin Peaks iškart tapo kultiniu ir žaibiškai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Jo pėdomis sekė kiti serialai, pavyzdžiui, X failai, American Gothic, Indiana ir kt.

David Lynch taip pat sukūrė filmo priešistorę (turinčią tęsinio elementų), pavadintą Twin Peaks: Fire Walk With Me (Ugnie, keliauk su manimi).

2014 m. spalio 6 d. serialo kūrėjas D. Lynch pranešė, kad 2016 m. pasirodys trečiasis serialo sezonas. Iš viso bus sukurta 18 naujų serijų.[1][2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]