Trombopoetinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Trombopoetinas – hormonas, glikoproteinas, skatinantis megakariocitų aktyvumą kaulų čiulpuose ir reguliuojantis trombocitų sintezę.

Sintezė organizme[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trombopoetinas gaminamas daugiausiai kepenyse, nedideliais kiekiais ir inkstuose bei kaulų čiulpuose. Skirtingai nei eritropoetinas, trombopoetinas sintetinamas stabiliu greičiu, o sintezė reguliuojama per jo receptorius. Kraujyje trombopoetinas cirkuliuoja laisvas ir susijungęs su trombocitais. Prie trombocitų prisijungęs hormonas nėra efektyvus ir suardomas kartu su trombocitais per 7–10 dienų. Esant dideliam trombocitų skaičiui (trombocitozei) sujungiamas didesnis hormono kiekis, todėl trombocitų gamyba stimuliuojama mažiau. Sumažėjus trombocitų skaičiui didėja laisvai cirkuliuojančio trombopoetino kiekis, todėl skatinama trombocitų sintezė.

Veikimo mechanizmai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trombopoetinas veikia ne tik megakariocitus, bet ir kamienines kaulų čiulpų ląsteles[1]. Trombopoetinas jungiasi prie receptoriaus kaip ligandas ir stimuliuoja jas per JAK2 signalo perdavimo kelią. Efektyvus yra tik laisvai cirkuliuojantis hormonas, nesujungtas su trombocitais.

Naudojimas medicinoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trombopoetinas kaip vaistas nėra stabilus junginys, be to jį sunku skirti ligoniams, todėl sukurti sintetiniai trombopoetino receptorių agonistai (eltrombopagas ir romiplostimas), kurie gali būti skiriami sergant imunine trombocitopenine purpura ir kitomis ligomis, kurioms būdinga trombocitopenija[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kaushansky et al. Thrombopoietin the primary regulator of platelet production. Trends Endocrinol Metab. 1997 Mar;8(2):45-50. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18406785?dopt=Abstract
  2. Wormann et al. Clinical Indications for Thrombopoietin and Thrombopoietin-Receptor Agonists. Transfus Med Hemother. 2013 Oct;40(5):319-325. Epub 2013 Sep 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24273485