Trijuostis šarvuotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tolypeutes matacus
Trijuostis šarvuotis (Tolypeutes matacus)
Trijuostis šarvuotis (Tolypeutes matacuss)
Apsaugos būklė

Beveik nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Nepilnadančiai
( Xenarhra)
Šeima: Šarvuotiniai
( Dasypodidae)
Gentis: Tolypeutes
( Tolypeutes)
Rūšis: Trijuostis šarvuotis
( Tolypeutes matacus)

Trijuosčio šarvuočio paplitimo arealas

Trijuostis šarvuotis (Tolypeutes matacus) – šarvuotinių (Dasypodidae) šeimos Tolypeutes genties rūšis, gyvenanti Pietų Amerikoje. Sutinkama šiaurės Argentinoje, pietvakarių Brazilijoje, Paragvajuje ir Bolivijoje, aukštyje iki 770 m virš jūros lygio.

Trijuosčio šarvuočio piešinys
Trijuosčiai šarvuočiai Vienos gamtos istorijos muziejuje. Vienas jų „užsidaręs“ į gynybinį kamuolį

Trijuostis šarvuotis kartu su Tolypeutes tricinctus yra vieninteliai tarp šarvuotinių, sugebančių apsigynimui susisukti į uždarą kamuolį. Visą gyvūno kūną dengia apsauginė, į šarvus panaši kietos odos danga. Jos viršutinio sluoksnio sudėtyje yra daug keratino – to paties proteino, sudarančio žmogaus nagą. Šarvas sudarytas iš judamai skersinėmis eilėmis išsidėsčiusių kietų skydelių. Jų spalva, kaip taisyklė, geltona ar rusva. Trys skydelių juostos gaubia nugarą ir suteikia pakankamai lankstumo ir erdvės paslėpti papilvę, galūnes, galvą, ginantis nuo plėšrūnų.

Trijuosčiai yra vieni iš mažesniųjų šarvuočių, jų kūno su galva ilgis yra 22–27 cm, sveria 1–1,6 kg. Jie nėra rausiantys gyvūnai, todėl užima apleistus skruzdėdų urvus. Maitinasi ilgo, lipnaus, panašaus į šiaudą, liežuvio pagalba. Šis organas padeda surinkti įvairiausius vabzdžius, dažniausiai skruzdėles, termitus. Nelaisvėje trijuosčiai gali būti šeriami ir vaisiais bei daržovėmis.

Rūšies išlikimui gresia pavojus dėl šių gyvūnų natūralių buveinių sunaikinimo, jų pavertimo žemdirbystei tinkama žeme, medžioklės maistui, naminių gyvūnėlių prekybos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]