Pereiti prie turinio

Trijų šimtų trisdešimt penkių metų karas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trijų šimtų trisdešimt penkerių metų karas

Karo dalyvės
Data 1651 m. kovo 30 d. – 1986 m. balandžio 17 d.
Vieta Silio salos
Rezultatas taikos sutartis
Konflikto šalys
Silio salos Nyderlandai
Vadovai ir kariniai vadai
John Granville Admirolas Maarten Harpertszoon Tromp
Nuostoliai
nėra nėra

Trijų šimtų trisdešimt penkerių metų karas (ol. Driehonderdvijfendertigjarige Oorlog) buvo teorinė karo padėtis tarp Silio salų ir Olandijos karalystės. Šio konflikto rimtas egzistavimas yra diskutuotinas. Manoma, kad teorinė konflikto baigtis vis buvo vilkinama dėl diplomatijos neįgalumo. Šio karo metu nebuvo iššautas nė vienas šūvis, nesužeistas nei vienas žmogus, tad šis konfliktas laikomas vienu ilgiausių karų istorijoje bei mažiausiai aukų pareikalavusiu. Nepaisant to, kad karo padėtis nebuvo aiški, taikos sutartis šiame konflikte buvo pasirašyta 1986 m. balandžio 17 d.

Konflikto pradžia galima laikyti Antrąjį Anglijos pilietinį karą, vykusį 16421652 m. Šiame kare kovojo Karolio I ir Karolio II rėmėjai Rojalistai prieš Anglijos parlamento šalininkus. Rojalistai buvo išstumti iš žemyninės Anglijos ir buvo priversti įsikurti Silio salose.

Kadangi Nyderlandų karalystė buvo parlamento šalininkų pusėje, ji savo laivynu užpuolė Rojalistus. Pastarieji sugebėjo gintis ir triuškino Nyderlandų laivyną. Kadangi žemyninėje Anglijos dalyje karo veiksmai buvo pasibaigę, šis karinis konfliktas buvo paskelbtas prieš Silio salas.

1651 m. birželį parlamento šalininkų grupės užpuolė Rojalistus ir privertė juos pasiduoti. Tuo tarpu Nyderlandų laivynas pasitraukė iš konflikto zonos. Dėl neaiškumo, kai viena šalis užpuolė kitos šalies mažesnę dalį, Nyderlandai oficialiai ir nepaskelbė taikos.

1985 m. Roy Duncan, Silio salų tarybos vadovas parašė Nyderlandų ambasadai Londone prašymą išsklaidyti mitą apie kariaujančias šalis. Ambasada su tuo sutiko ir atvykusi delegacija Silio salose 1986 m. balandžio 17 d. pasirašė taikos sutartį.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]