Tomyra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tomyra, XVII a. paveikslas

Tomyra (išvertus iš rytų iraniečių reiškiasi „Drąsioji“) – buvo Masagetijos valdovė, kurios valdos buvo Vidurinės Azijos rytuose nuo Kaspijos jūros, šiuolaikinių Turkmėnistano, Afganistano, vakarų Uzbekistano ir pietų Kazachstano dalių. Pasak Herodoto, Tomyra vedė savo kariuomenę ginti savo kraštą nuo Didžiojo Kyro, Achemenidų imperijos valdovo puolimo.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tomyra ir jos sūnus Spargapis, kuris buvo jos kariuomenės vadovas, vardai yra iranietiškos kilmės.

Daugelio graikų istorikų veikaluose užfiksuota, kad ji „nugalėjo ir nužudė“ Kyrą, Achemenidų imperijos įkūrėją, kuris surengė žygį į Tomyros valdas.

Pasak Graikijos istorikų, Kyras pradžioje karo prieš masagetus turėjo pranašumą. Jo patarėjai pasiūlė gudrius spąstus skitams: persai paliko stovyklą, kurioje buvo daug vyno. Skitai nebuvo pratę gerti vyną. Persai užpuolė, kai jų priešininkai buvo girtutėliai ir nugalėjo Masagetijos pajėgas.

Tomyra nusiuntė laišką Kyrui, kuriame ji pakvietė dar kartą susikauti tikrame mūšyje. Antrajame mūšyje persai buvo nugalėti. Pasak Herodoto, Kyras buvo nužudytas ir Tomyra įsakė lavoną nukirpti ir nukryžiuoti. Ksenofonas, kita vertus, sako, kad Kyras mirė taikiai savo lovoje. Kelete kitų šaltinių minima apie įvairias kitas mirties priežastis.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]