Tiruvanamalajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Tiruvanamalajus
திருவண்ணாமலை
Miestas nuo Virupakšos urvo
Laiko juosta: (UTC+5:30)
Valstybė Indijos vėliava Indija
Valstija Tamilnadas Tamilnadas
Rajonas Tiruvanamalajaus rajonas
Gyventojų (2011) 145 278
Plotas 16 km²
Tankumas (2011) 9 080 žm./km²
Altitudė 171 m
Vikiteka Tiruvanamalajus

Tiruvanamalajus (tamil. திருவண்ணாமலை  = Tiruvāṇṇāmalula), seniau Trinomalis (angl. Trinomalee) – miestas Indijos pietuose, Tamilnade, 185 km į vakarus nuo Čenajaus, Anamalajaus kalnuose. Miestas įsikūręs šventojo Arunačalos kalno papėdėje ir yra svarbus religinis hinduizmo bei džainizmo centras. Svarbiausia yra didelė Anamalaijaro (Arunačalešvaros) šventykla, skirta Šivai. Į ją traukia piligrimai iš visos Indijos, o daugiausia Karthika Dipam (tamilų divalio) šventės metu, kuomet ant kalno uždegama ugnis. Apylinkėse yra 4 džainų šventyklos, XII a. Neminathos skulptūra, vedantos guru Ramanos Maharšio ašramas ir samadhi (kapavietė). Tolėliau esančiame Tirukoilure stovi Ulagalantha Perumal šventykla Višnui.

Vystoma daugiausia paslaugų, turizmo pramonė. Tiruvanamalajus pasiekiamas plentais ir geležinkeliais iš aplinkinių didmiesčių (Čenajaus, Pondičerio, Madurajaus ir kt.).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas išaugo aplink Anamalaijaro šventyklą, kurios dabartinis pastatas stovi nuo IX a., nors šventvietė minima jau (VII a.). Rasta Čolos, Palavų valdovų įrašų. 1328 m. mieste rezidavo Hoisalos imperijos valdovai. Vėliau rasta Sangamos, Saluvos, Tuluvos, Vidžajanagaros dinastijų valdovų įrašų, kuriuose rašoma apie valdovų paaukotas aukas. XVII a. miestą užkariavo musulmonų sąjunga Arkotas, bet 1753 m. hindai susigrąžino valdžią. 1757 m. Tiruvanamalajų užkariavo prancūzai, 1760 m. britai, 1790 m. Maisuro sultonatas, vėliau – vėl britai.