Tikrasis pienmedis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Brosimum utile

Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Erškėtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Rosales)
Šeima: Šilkmediniai
(Wikispecies-logo.svg Moraceae)
Gentis: Pienmedis
(Wikispecies-logo.svg Brosimum)
Rūšis: Tikrasis pienmedis
(Wikispecies-logo.svg Brosimum utile)

Tikrasis pienmedis (Brosimum utile) – šilkmedinių (Moraceae) šeimos medžių rūšis, paplitusi tropiniuose Centrinės ir Pietų Amerikos regionuose, auginama Azijoje.

Aukštis iki 30 m. Šaknys masyvios. Lapai dideli, padengti plaukeliais. Žiedai vienalyčiai, kreminės ar gelsvos spalvos, susitelkę į galvutės formos žiedynus. Tikrasis pienmedis kaip ir dauguma kitų šilkmedinių augalų išskiria pienišką sulą (lateksą), tačiau priešingai nei daugumos – šio augalo lateksas nenuodingas, o tinkamas maistui. 57 % jo sudėties sudaro vanduo, 37 % – augalinis vaškas, 5-6 % – cukrūs ir dervos. Pasižymi balzaminiu aromatu ir tiršta konsistencija. Tropiniuose kraštuose tikrojo pienmedžio lateksas dažnai naudojamas kaip karvės pieno pakaitalas (nes negenda, tinkamas maišymui su vandeniu). Verdant paviršiuje susidaro vaško sluoksnis, kurį nugriebus gaminamos žvakės ir natūrali guma[1]. Augalo mediena vertinga.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Грудзинская И. А. Семейство тутовые (Moraceae). // Жизнь растений. В 6-ти т. Т. 5. Ч. 1. Цветковые растения / Под ред. А. Л. Тахтаджяна. – М.: Просвещение, 1980. – С. 268–279.