Tibro sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 41°53′27″ š. pl. 12°28′38″ r. ilg. / 41.89083°š. pl. 12.47722°r. ilg. / 41.89083; 12.47722

Tibro sala iš pietrytinės pusės.

Tibro sala (it. Isola Tiberina) – vienintelė sala Romoje, Tibro upėje. Sala yra pailgos formos, 270 m ilgio ir 67 m pločio. Nuo antikos laikų sala sujungta su abiem upės pusėmis tiltais.

Saloje yra Bonifratrų valdoma 1585 m. įkurta Fatebenefratelio ligoninė ir X a. pastatyta Apaštalo Baltramiejaus bazilika.

Salą jungia du tiltai – Fabricijaus ir Čestijaus tiltai. Fabricijaus tiltas yra vienintelis ir seniausias Romoje originaliai išlikęs tiltas. Jis pastatytas 62 m. p. m. e. Iš rytinės pusės tiltas jungia Marso lauką su sala. Čestijaus tiltas pastatytas apie 62-27 m. p. m. e. Tačiau iki šiol išliko tik keletas originalių dalių po to, kai jis buvo sugriautas XIX a.

Pasak legendos, po visų nekenčiamo senovės Romos karaliaus Lucijaus Tarkvinijaus Išdidžiojo valdymo romėnai jo kūną įmetė į Tibrą. Jo kūnas nusėdo dugne, o aplink jį pradėjo kauptis purvas. Tokiu būdu susidarė sala.

Antikos laikais sala buvo apleista ir čia rinkosi tik neigiamos reputacijos ir sergantys asmenys. Viskas pasikeitė saloje pastačius baziliką. III a. p. m. e. čia buvo pastatyta Asklepijaus, medicinos ir gydymo dievo, šventykla.

Šiais laikais vasaros metu saloje vyksta kino festivalis.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]