Tibeto vėliava

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vėliavos proporcijos 2:3

Tibeto vėliava įtvirtinta 1912 m. XIII Dalai Lamos, kuris sujungė įvairių provincijų armijų vėliavas. Nuo tada ji tarnavo kaip visų tibetiečių karinė vėliava iki 1950 m. J i išlieka Centrinės Tibeto administracijos, įsikūrusios Dharamsaloje, Indijoje, emblema. Kaip Tibeto nepriklausomybės simbolis ji uždrausta Kinijoje, įskaitant Tibeto autonominį regioną, kuris atitinką anksčiau Lasos vyriausybės kontroliuotą teritoriją, ir didžiajam Tibete.

Simbolizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tibeto ištremtos vyriausybės oficialiame puslapyje taip aiškinami vėliavos simboliai:

  • Centre stovi didingas ir didelis sniegu padengtas kalnas, atstovaujantis didžiai Tibeto, plačiai žinomo kaip Šalis apsupta Snieguotų Kalnų, tautai.
  • Per tamsiai mėlyną dangų šešios raudonos juostos sklinda atstovaudamos senuosius tibetiečių protėvius: šešias gentis, vadinamas Se, Mu, Dong, Tong, Dru ir Ra, kurios paeiliui davė dvylika įpėdinių. Šešių raudonų juostų (gentims) ir šešių tamsiai mėlynų juostų kombinacija reiškia juodų ir raudonų saugojančių dievybių, su kuriomis Tibetas turėjo ilgą laiką ryšių, dvasinio mokymo ir pasaulietinio gyvenimo saugojimo dorų poelgių nuolatinį patvirtinimą
  • Kalno viršūnėje saulė su nuostabiais į visas puses sklindančiais spinduliais reiškia vienodą visų Tibeto būtybių laisvės, dvasinės ir materialios laimės ir klestėjimo džiaugsmą.
  • Ant kalno šlaitų išdidžiai stovi du sniegynų liūtai su spindinčiais drąsos karčiais, atstovaujančiais šalies dvasinio ir materialaus gyvenimo dorybingus pasiekimus.
  • Graži ir spinduliuojanti trispalvė brangenybė, iškelta aukštyn, reiškia tibetiečių pagarbą pagarbą Trims Didžiosioms Brangenybėms(budisto išsigelbėjimo objektai: Buda, Darma ir Sanga).
  • Dvispalvė besisukanti brangenybė, esanti tarp liūtų reprezentuoja žmonių teisingo etiško elgesio savitvardos saugojimą ir vertinimą, iš principo atstovaujamą 10 pakilių dorybių ir 16 žmoniško elgesio būdų praktiką.
  • Galiausiai perimetrą puošiantis geltonas kraštas reiškia gryno aukso sklidimą ir klestėjimą visomis kryptimis ir laikais, tarsi Budos mokymas.