Teresė Kubilinskaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Teresė Kubilinskaitė (1879 m. gruodžio 29 d. – 1926 m.) – pedagogė, visuomenės veikėja.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Viktoro ir Pranciškos Kubilinskių šeimoje. Šeima gyveno Aleksote, tėvai buvo namų savininkai, turėjo žemės. Namuose kalbėjo lenkiškai. Pirmoji mokytoja buvo jos motina, kuri paruošė ją į gimnaziją. Mokėsi Kauno Marijos gimnazijoje. Būdama devyniolikos metų, baigė šią rusišką gimnaziją su pagyrimu.

Gavusi mokytojos cenzą, pradėjo privačiai mokytojauti. Iš pradžių ketverius metus dirbo Naugardiškės dvare Garliavos parapijoje, dvaro valdytojų Zabielskių šeimoje, vėliau – Liepojoje. Gerai mokėjo lenkų, rusų, prancūzų, vokiečių kalbas, žinojo jų literatūrą, tuo tarpu lietuvių kalbą mokėjo prastai. Grįžusi iš Liepojos į Kauną, lankė slaptus lietuvių kalbos kursus, paskui lietuvių kalbos mokėsi pas Tadą Žilinską, lankė Saulės kursus, po baigimo pakviesta dirbti juose mokytoja.

Bemokytojaudama Kaune vadovavo Viešajam Lietuvių katalikų knygynui ir skaityklai (įsteigtiems Povilo Januševičiaus), dėstė lietuvių kalbą Šv. Zitos draugijoje, dirbo komitete pirmajam moterų suvažiavimui Kaune surengti, taip pat prisidėjo 1908 m. įkuriant Lietuvių katalikių moterų draugiją. Šioje organizacijoje ji buvo viena pagrindinių darbuotojų. Kartu su Povilu Januševičiumi parengė draugijos įstatus, parašytus vadovaujantis Belgijos, Vokietijos katalikių moterų draugijų įstatais.

Mergaičių namų ūkio mokykloje iki pat Pirmojo pasaulinio karo dirbo mokytoja, bet už tai atlyginimo neėmė. Prasidėjus karui pradėjo dirbti gailestingąja seserimi. Grįžusi jau po nepriklausomybės atgavimo ir radusi suformuotą naująją Lietuvių katalikių moterų draugijos valdybą, prie draugijos daugiau nebeprisidėjo, tik atsidavė gailestingosios sesers darbui iki pat mirties 1926 m.

Feministines pažiūras, moterų judėjimo išmanymą liudija jos straipsniai, spausdinti „Lietuvaitėje“, nors jų nėra ypatingai daug. Ji buvo oficialioji „Lietuvaitės“ (ėjusios 19101914 m.) redaktorė ir, matyti, kad redaktoriaujant ji bendradarbiavo su Povilu Januševičiumi, kuris daug rašė straipsnių į šį laikraštį.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • P. Gražbylys [Povilas Januševičius], „Teresė Kubilinskaitė: jos gyvenimas ir mirtis“, Kaunas, 1931.