Telerin

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Telerinų kalba
Telerin
Kūrėjas J. R. R. Tolkien
Vartojimas Fantastiniame Viduržemio pasaulyje.
Kalbančiųjų Telerinai, Elfų gentis.
Kalbos kodai
ISO 639-1 -
ISO 639-2 -
ISO/DIS 639-3 -

Telerin yra dirbtinė kalba sukurta J. R. R. Tolkino. Tai viena iš Tolkino sukurtų kalbų kurios naudojamos fantastiniame Viduržemio pasaulyje.

Telerin kalba susiformavo iš ankstesnės šios kalbos formos – Bendrosios Telerin. Tai buvo pirmykštė Telerinų (tuo metu vadinamų Lindarų) genties, atstovaujančios Elfų rasę, kalba. Didžiosios Kelionės metu, ši kalba nutolo nuo Bendrosios Eldarin, kuri savo ruožtu kilo iš Primityviosios Quendian, visų Elfų prokalbės.

Iš šios prokalbės kilo daugybė kalbų, įskaitant Valinoro Telerinų kalbą, Sindarin bei Nandorin kalbas.

Valinoro Telerinų kalba buvo paveikta Noldoriečių Quenya kalbos, todėl šios dvi kalbos išliko tarpusavyje artimai susijusios. Vienas iš Telerin kalbos pokyčių buvo nulemtas Bendrosios Eldarin kalbos – /*kw/ pakito į /p/; Tai tarsi realybėje egzistuojančių kalbų atspindys, nes britų-keltų kalbos, įskaitant ir valų kalbą, yra iš dalies panašios į Sindarin kalbą, ir tikriausiai įkvėpė Tolkiną šią kalbą sukurti.

Telerin kalbą vartojo Telerinai, kurie pasiekė Amano regioną. Kartais ši kalba vadinama Lindalambë (Lindarų kalba).

Apie Telerin kalbą buvo dažnai kalbama kaip apie Quenya kalbos tarmę, tačiau Telerinai teigė, jog jų kalba yra nepriklausoma. Ši kalba išlaikė senąją formą, todėl buvo panašesnė į Bendrąją Telerin (iš kurios kilo Sindarin ir Nandorin kalbos). Buvo netgi galima pastebėti panašumų tarp Telerin ir Bendrosios Eldarin kalbos, kurią vartojo vėlesnioji Elfų rasė.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]