Tarptautinis akordeono festivalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Tarptautinis akordeono festivalis - Nuo 1986 m. kas 2 metus Vilniuje organizuojamas akordeono muzikos festivalis, kuriame dalyvauja Lietuvos ir užsienio akordeono muzikos atlikėjai. 2008 metais Lietuvoje įvyko jau XII festivalis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinio akordeono muzikos festivalio idėja kilo 1985 metais Ričardui Sviackevičiui koncertuojant su akordeonistų kvintetu „Concertino" Peterburge. Ten buvo organizuojami akordeono ir bajano muzikos vakarai („Вечера музыки баяна и аккордеона"). Grįžus į Lietuvą buvo nutarta kurti tokio pobūdžio šventes, bet ne vakarus („Вечера"), o festivalius. Per vienerius metus šis sumanymas buvo realizuotas. Tam pritarė Eduardas Gabnys, jis su R. Sviackevičiumi tapo renginio meno vadovais. Nors valstybinėje konservatorijoje jau 25 metus egzistavo akordeono klasė, koncertinėje estradoje akordeonistai pasirodydavo itin retai.

Pirmasis festivalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis festivalis buvo surengtas 1986 metais. Pirmasis festivalio koncertas priešingai skeptikų nuomonei buvo ypač sėkmingas. Festivalio koncertai buvo suplanuoti filharmonijos Mažojoje salėje, mokytojų namuose, tuometinėje Valstybinėje konservatorijoje, Vidaus reikalų ministerijos salėje, Juozo Tallat Kelpšos aukštesniojoje muzikos mokykloje. Mažojoje salėje netilpo visi klausytojai, todėl kitą koncertą filharmonijos vadovybei teko perkelti į Didžiąją salę. Susirinkimo metu, dalyvaujant Juozui Domarkui, Sauliui Sondeckiui ir kitiems, nuskambėjo frazė, kad reikėtų renginius organizuoti taip, kaip tai daro akordeonistai, nes jiems pavyko surinkti itin gausią publiką. Žinoma, pirmojo festivalio sėkmę lėmė ir pačių ryškiausių atlikėjų dalyvavimas - žymiausi akordeonistai bei ansambliai - prof. V. Semionov, legendinis Kijevo Filharmonijos bajanistų kvartetas, vadovaujamas prof. N. Rizolio, jaunasis kompozitorius V. Zubickij, prof. N. Sevriukov, Baltarusijos bajanistų trio (T. Karotkaja, V. Pisarčik, G. Mandrus), prof. V. Dukaltetenko, prof. N. Kravcov. Antrasis festivalis, surengtas 1988 metais, taip pat sulaukė didžiulio susidomėjimo.

Naujausias festivalis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2008 metų lapkričio 12-16 dienomis Vilniuje įvyko jau XII-asis tarptautinis akordeono muzikos festivalis. Į šį renginį buvo pakviesti ypatingi atlikėjai, didžiosios akordeono meno žvaigždes, kurie yra ne tik pripažinti visame pasaulyje ir vertinami aukščiausiais kriterijais, bet komerciškai patrauklūs ir ypač geidžiami prestižiniuose festivaliuose. 2008 m. festivalio moto: „Akordeonui ribų nėra, yra tik nišos, kurias reikia atrasti… " Festvalio meno vadovas - Raimondas Sviackevičius. Didžiausia festivalio žvaigždė - Kimmo Pohjonen - klausytojus apstulbino unikaliu ir nepaprastai įspūdingu muzikos ir šviesos efektų šou. Vienas ryškiausių šių dienų akordeonistų bei kompozitorių, garsėja netradiciniais Multimedia projektais.

Dalyviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Organizatoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinio akordeono muzikos festivalio organizatore yra Lietuvos akordeonistų asociacija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos akordeono festivalis

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akordeono festivaliai užsienyje