Suleimanijos mečetė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Suleimanijos mečetė
Šalis Turkija
Miestas Stambulas
Atšaka sunitai
Statybinė medžiaga marmuras, granitas
Pastatyta 1558 m.
Stilius osmaniškas

Suleimanijos mečetė (turk. Süleymaniye Camii) – musulmonų sunitų mečetė Turkijoje, Stambule, įsikūrusi ant 3-iosios miesto kalvos. Tai antra pagal dydį mečetė mieste, savo dydžiu nusileidžianti greta esančiam Sofijos soborui.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mečetė pastatyta valdant galingiausiam Osmanų imperijos valdovui Suleimanui Didžiajam. Jos statyba rūpinosi žymus Osmanų architektas Mimaras Sinanas. Suleimanijos mečetė pastatyta vos per 8 metus (1550–1558 m.). Suleimanas save laikęs antruoju Saliamonu, todėl mečetės dizainas primena Uolos kupolą Jeruzalėje, pastatytą buvusios Saliamono šventyklos vietoje. Suleimanas taip pat siekė, kad ši mečetė pranoktų Justianano Sofijos soborą.

1660 m. mečetę nuniokojo gaisras, bet sultono Mehmeto IV iniciatyva ji suremontuota. Dalis kupolo sugriuvo per 1766 m. žemės drebėjimą. I pasaulinio karo metais mečetės kiemas buvo amunicijos sandėlis ir gerokai nukentėjo. 1956 m. restauruota.

1985 m. Suleimanijos mečetė, su kitais Stambulo objektais, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.[1]

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Suleimanijos mečetė yra bizantiškojo/osmaniškojo architektūros stiliaus su didele kupolų gausa. Mečetės vidinis kiemas yra vakaruose, jis apsuptas kolonų iš marmuro, granito ir porfirijaus peristiliumi. Keturiuose kiemo kampuose yra po minaretą (po 4 minaretus buvo leidžiama statyti tik sultonams).

Mečetės kupolas yra 53 m aukščio ir 27,5 m skersmens. Pastatymo laikais kupolas buvo pats didžiausias Osmanų imperijoje, matuojant nuo jūros lygio. Tačiau matuojant nuo pamato Sofijos soboro kupolas visgi buvo aukštesnis, be to, jo skersmuo didesnis.

Mečetės interjeras beveik kvadratinis, 59 m ilgio ir 58 m pločio, sudarytas iš vientisos patalpos. Kupolas apsuptas puskupolių, o iš šiaurės ir pietų – arkų su timpanu užpildytais langais. Vidinis dekoras subtilus, Izniko keramikos naudojimas labai ribotas. Mihrabas ir minbaras iš balto marmuro, paprastos struktūros, dekoruoti dramblio kaulu ir perlamutru.

Suleimanijos mečetės kompleksui (kiulijai) taip pat priklauso ligoninė, mokykla, turkiška pirtis, karavansarajus, 4 medresės, hadisų mokykla, medicinos kolegija, viešoji virtuvė (imaretas). Didelė dalis pastatų išlikusi, tačiau dalies jų paskirtis pasikeitė. Sode už mečetės yra du mauzoliejai su Suleimano, jo žmonos Rokselanos, dukters Mihrimos, motinos Dilašub ir sesers Asijės palaikais. Taip pat ten palaidoti sultonai Suleimanas II, Ahmedas II ir Mustafos II duktė Safija. Greta mečetės yra ir architekto Sinano kapas.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]