Stegozaurai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Stegosauridae
Stegosaurus BW.jpg
Stegozauras (Stegosaurus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Ropliai
(Wikispecies-logo.svg Sauropsida)
Būrys: Paukščiadubeniai dinozaurai
(Wikispecies-logo.svg Ornithischia)
Šeima: Stegozaurai
(Wikispecies-logo.svg Stegosauridae)

Stegozaurai (Stegosauridae) – paukščiadubeniams dinozaurams priklausantys ropliai. Tai buvo augalėdžiai dinozaurai, turėję mažą galvą, didelį kūną, sunkią uodegą su ilgais, aštriais dygliais. Didžioji dalis stegozaurų gyveno juros laikotarpiu.

Plokščių paskirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausi šių dinozaurų požymiai – didelių trikampių plokščių eilės ant nugaros. Kiekvienos rūšies individų plokščių ir dyglių išsidėstymas buvo skirtingas. Dėl jų paskirties esama skirtingų nuomonių. Populiariausioji teigia, kad jos padėdavo reguliuoti kūno temperatūrą. Plokštes galėjo dengti oda su gausiomis kraujagyslėmis. Stegozaurui pasisukus į saulę, plokštėmis pratekantis kraujas sušildavo. Gyvūnui nusisukus nuo saulės, plokštės atvėsdavo ir kūnas taip pat.

Kita, mažiau paplitusi nuomonė teigia, kad kaulinės plokštės buvo naudojamos atpažinti į save panašius dinozaurus ir privilioti partnerius.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeimai priklausančios gentys yra 5:

Pasiskirstymas per laiką[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kreida (periodas)JuraTriasasVėlyvasisAnkstyvasisVėlyvasisVidurioAnkstyvasisVėlyvasisVidurioAnkstyvasisWuerhosaurusCraterosaurusParanthodonStegosaurusMonkonosaurusMiragaia (dinosaur)TuojiangosaurusHesperosaurusKentrosaurusChungkingosaurusChialingosaurusDacentrurusLexovisaurusKreida (periodas)JuraTriasasVėlyvasisAnkstyvasisVėlyvasisVidurioAnkstyvasisVėlyvasisVidurioAnkstyvasis