Stebulės pavara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Stebulės pavaros principas. Dviratininkas suka centrinį (žalią) krumpliaratį. Du gretimi krumpliaračiai (mėlyni) laisvai sukasi apie savo ašis (geltonas). Šie du krumpliaračiai perduoda judėjimą išoriniam cilindrui (raudonas)
Išardyta stebulės pavara.

Stebulės pavara (angl. hub gear) – dviračių pavarų dėžės tipas, kuriame visa pavarų perjungimo sistema yra užpakalinės stebulės viduje, šiuo būdu apsaugota nuo tiesioginio aplinkos poveikio. Praeityje tokia konstrukcija taip pat naudota ir motocikluose (dabar tai pasitaiko retai). Pavara perjungiama trosu, kurio įtempimą keičia ant dviračio rankenos sumontuotas reguliatorius.

Stebulės pavara dažniau naudojama įvairių Europos žemyno šalių dviračiuose. Ji buvo užpatentuota jau 1902 m. Šiuo metu (ypač Anglijoje ir Amerikoje) ją neretai pakeičia vėliau pasirodžiusi keletą įvairaus skersmens žvaigždučių turinti grandininė pavara. Stebulės pavara labiau tinka kasdieniniam praktiniam naudojimui skirtuose dviračiuose (grandininė pavarų dėže geriau pasiteisina sportiniuose modeliuose).

Privalumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Mechanizmas apsaugotas nuo aplinkos poveikio.
  • Pavaras galima perjungti ir dviračiui nejudant. Tai patogu mieste.
  • Mažiau šansų sugadinti pavarą transportuojant.

Trūkumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Dėl vietos ašyje trūkumo tokia galimų perdavimo koeficientų pasirinkimas palyginti ribotas. Paprastai būna ne daugiau kaip trys ar keturi greičiai, nors kai kurios sistemos jų turi net keturiolika.
  • Stebulės pavara yra palyginus sunki ir, palyginus su keleto žvaigždučių pavarų perjungimo sistema, brangesnė.
  • Kai kada teigiama jog stebulės pavara yra mažiau efektyvi (didesni jėgos nuostoliai), tačiau tai teisinga tik jei su ja lyginama grandininė pavarų dėžė yra švari ir beveik nauja.