Nur Muhamedas Tarakis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nur Muhamedas Tarakis
Nur Muhamedas Tarakis
Gimė 1917 m. liepos 15 d.
Gaznio provincija, Afganistanas
Mirė 1979 m. spalio 9 d.?
Kabulas, Afganistanas
Pareigos Afganistano prezidentas ir
Ministras pirmininkas
1978–1979 m.

Nur Muhamedas Tarakis (pušt. نور محمد ترکی; ‎1917 m. liepos 15 d. – 1979 m. spalio 9 d.?) – Afganistano prezidentas ir ministras pirmininkas, vadovavęs 1978−1979 m.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nur Muhamedas Tarakis gimė 1917 m. liepos 15 d. kaimiškoje šeimoje Gaznio provincijoje. Jis dirbo klerku Bombėjuje, kur mokėsi naktinėje mokykloje ir pramoko anglų kalbos. 1940-ųjų pabaigoje dirbo Afganistano vyriausybės spaudos departamente, 1953 m. paskirtas atašė Afganistano ambasadoje Vašingtone. Grįžęs į Afganistaną užsiėmė prekyba ir 1964 m. karaliui Muhamedui Zahirui įtvirtinus konstitucinę monarchiją jis dalyvavo įsteigiant kairuolišką Afganistano liaudies demokratinę partiją (ALDP) su ryšiais Sovietų Sąjungoje. Tarakis užėmė partijos generalinio sekretoriaus postą ir 1967 jai skilus vadovavo Liaudies frakcijai. 1973 m. valdžią šalyje paėmė Muhamedas Daudas, kuris pradėjo slopinti politines laisves. 1977 m. abi ALDP šakos susijungė, tikriausiai paveikus TSRS. Tarakis vėl tapo partijos generaliniu sekretoriumi.

1978 m. balandžio 27 d. kairuoliški kariuomenės karininkai nuvertė Muhamedą Daudą, buvo išvaduoti ALDP kaliniai. Tarakis buvo paskelbtas prezidentu ir ministru pirmininku. Jis paskelbė Demokratinę Afganistano respubliką. Vadovavo nuožmiai ir netaktiškai bandydamas įgyvendinti marksistinės ideologijos reformas. Patyrė didžiulį visuomenės pasipriešinimą, o siekiai išdalinti žemę beturčiams nesulaukė pritarimo. Jis kreipėsi paramos į TSRS, pačioje partijoje vyko skilimai ir jam buvo vis sunkiau suvaldyti viceprezidentą Hafizulą Aminą. 1979 m. kovą jis užleido ministro pirmininko postą Hafizulai. Rugsėjį keliavo į konferenciją Kuboje, o grįždamas apsilankė Maskvoje, kur, tikima, L. Brežnevo buvo patartas atsikratyti Hafizulos. Grįžus į Kabulą jam pasikėsinimas į Hafizulą nepavyko. Hafizula Aminas paėmė valdžią rugsėjo 14 d. Apie Tarakio mirtį pranešta spalio 9 d. Manoma, kad jis buvo nužudytas Hafizulos Amino nurodymu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]