Vasario revoliucija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
CommonsDelinker (aptarimas | indėlis)
Vaizdas Patrol_of_the_October_revolution.jpg keičiamas Patrol_of_the_February_revolution.jpg
Sachol (aptarimas | indėlis)
Nėra keitimo santraukos
Žymos: Keitimas mob. telefonu Keitimas įskiepiu mobiliesiems iOS programėlės keitimas
Eilutė 24: Eilutė 24:
}}
}}


[[Vaizdas:Похороны жертв февральской революции у Гостиного двора.jpg|thumb|250px]]'''Rusijos 1917 metų vasario revoliucija''' – pirmasis [[Rusijos revoliucija|Rusijos revoliucijos]] etapas, kurio metu buvo nuversta [[Pirmasis pasaulinis karas|Pirmojo pasaulinio karo]] susilpninta caro valdžia.
[[Vaizdas:Похороны жертв февральской революции у Гостиного двора.jpg| Revoliucionerių laidotuvės. Plakate užrašyta: „Amžina atmintis žuvusiems laisvės kovotojams“|thumb|250px]]'''Rusijos 1917 metų vasario revoliucija''' – pirmasis [[Rusijos revoliucija|Rusijos revoliucijos]] etapas, kurio metu buvo nuversta [[Pirmasis pasaulinis karas|Pirmojo pasaulinio karo]] susilpninta caro valdžia.


1917 m. kovo mėnesį (pagal Julijaus kalendorių tai buvo vasaris) Petrograde prasidėjo darbininkų streikas, kuris peraugo į visuotinį streiką. Valdžia bandė streiką pažaboti, bet prie jo prisidėjo 60 tūkst. Petrogrado garnizono kareivių. Streikai ir kareivių maištai prasidėjo ir kitose [[Rusijos imperija|Rusijos]] regionuose, buvo pradėtos kurti Tarybos. [[Kovo 15]] d. ([[kovo 2]] d. pagal Julijaus kalendorių) imperatorius [[Nikolajus II]], prieš pat atsisakydamas sosto, valdžią perdavė Laikinajai vyriausybei, vadovaujamai kunigaikščio [[Georgijus Lvovas|Georgijaus Lvovo]]. Revoliucija įvyko dėl duonos trūkumo, nesėkmių fronte ir nepasitenkinimo caro valdžia.
1917 m. kovo mėnesį (pagal Julijaus kalendorių tai buvo vasaris) Petrograde prasidėjo darbininkų streikas, kuris peraugo į visuotinį streiką. Valdžia bandė streiką pažaboti, bet prie jo prisidėjo 60 tūkst. Petrogrado garnizono kareivių. Streikai ir kareivių maištai prasidėjo ir kitose [[Rusijos imperija|Rusijos]] regionuose, buvo pradėtos kurti Tarybos. [[Kovo 15]] d. ([[kovo 2]] d. pagal Julijaus kalendorių) imperatorius [[Nikolajus II]], prieš pat atsisakydamas sosto, valdžią perdavė Laikinajai vyriausybei, vadovaujamai kunigaikščio [[Georgijus Lvovas|Georgijaus Lvovo]]. Revoliucija įvyko dėl duonos trūkumo, nesėkmių fronte ir nepasitenkinimo caro valdžia.


== Petrogrado darbininkų ir kareivių deputatų tarybos Vykdomasis komitetas ==
== Petrogrado darbininkų ir kareivių deputatų tarybos Vykdomasis komitetas ==

19:38, 30 birželio 2021 versija

   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vasario Revoliucija
Priklauso: Rusijos revoliucija

Ginkluoti darbininkai ir kareiviai veda sugautą policininką. Petrogradas, 1917 m.
Data 1917 m. kovo 8–12 d.
Vieta Petrogradas, Rusija
Rezultatas Nuverčiama monarchija
Konflikto šalys
Rusija Vyriausybės pajėgos
Žandarai
Rusijos imperijos kariuomenė
Civiliai
Rusijos imperijos kariuomenė (paskutinę dieną)
Vadovai ir kariniai vadai
Nikolajus II
Revoliucionerių laidotuvės. Plakate užrašyta: „Amžina atmintis žuvusiems laisvės kovotojams“

Rusijos 1917 metų vasario revoliucija – pirmasis Rusijos revoliucijos etapas, kurio metu buvo nuversta Pirmojo pasaulinio karo susilpninta caro valdžia.

1917 m. kovo mėnesį (pagal Julijaus kalendorių tai buvo vasaris) Petrograde prasidėjo darbininkų streikas, kuris peraugo į visuotinį streiką. Valdžia bandė streiką pažaboti, bet prie jo prisidėjo 60 tūkst. Petrogrado garnizono kareivių. Streikai ir kareivių maištai prasidėjo ir kitose Rusijos regionuose, buvo pradėtos kurti Tarybos. Kovo 15 d. (kovo 2 d. pagal Julijaus kalendorių) imperatorius Nikolajus II, prieš pat atsisakydamas sosto, valdžią perdavė Laikinajai vyriausybei, vadovaujamai kunigaikščio Georgijaus Lvovo. Revoliucija įvyko dėl duonos trūkumo, nesėkmių fronte ir nepasitenkinimo caro valdžia.

Petrogrado darbininkų ir kareivių deputatų tarybos Vykdomasis komitetas

Petrogrado darbininkų ir kareivių deputatų tarybos Vykdomasis komitetas buvo sudarytas pirmosiomis revoliucijos dienomis. Tarybos rinkimai prasidėjo savaveiksmiškai, iš pradžių atskiruose fabrikuose bei gamyklose, paskui per kelias dienas apėmė visas įmones. Vasario 27 dienos metu, dar prieš Tarybai susirenkant į pirmąjį posėdį, menševikai likvidatoriai K. Gvozdevas, B. Bogdanovas ir valstybės dūmos nariai N. Čcheidzė, M. Skobelevas ir kiti, norėdami patys vadovauti Tarybai, pasiskelbė Tarybos Laikinuoju vykdomuoju komitetu. Tos pačios dienos vakare įvykusiame pirmajame tarybos posėdyje buvo suformuotas Tarybos prezidiumas (N. Čcheidzė ir M. Skobelevas).

Taryba pasiskelbė darbininkų ir kareivių deputatų organu ir faktiškai iki Tarybų I suvažiavimo (1917 m. birželio mėn.) buvo visos Rusijos centras.

Taryba suėmė senosios valdžios atstovus ir paleido iš kalėjimų politinius kalinius. Kovo 1 d. Taryba išleido „Įstatymą Nr. 1 Petrogrado karinės apygardos įgulai“, turėjusį didžiulę reikšmę kariuomenės revoliucionizavimui.

Faktiškai valdžia buvo Tarybos rankose. Tačiau lemiamu momentu, naktį į kovo 2 d. valdžia perduota Laikinajai vyriausybei.

Laikinoji vyriausybė

Laikinoji vyriausybė buvo suformuota 1917 m. kovo 2 d. Valstybės dūmos Laikinajam komitetui susitarus su Petrogrado darbininkų ir kareivių deputatų tarybos Vykdomojo komiteto lyderiais eserais ir menševikais. Vyriausybės nariai buvo šie: kunigaikštis G. Lvovas (Ministrų tarybos pirmininkas ir vidaus reikalų ministras), kadetų lyderis P. Miliukovas (užsienio reikalų ministras), oktebristų lyderis A. Gučkovas (karo ir laikinai karo laivyno ministras) ir kiti stambiosios buržuazijos bei dvarininkų atstovai, taip pat trudovikas A. Kerenskis (teisingumo ministras).