Freilinos (Velaskesas): Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
12 baitų pašalinta ,  prieš 4 metus
S
Automatizuotas kalbos klaidų taisymas (žr. http://www.vlkk.lt/konsultacijos/6907-tuo-tarpu-kai-kai-tuo-tarpu).
S (Šablonų peradresavimų šalinimas)
S (Automatizuotas kalbos klaidų taisymas (žr. http://www.vlkk.lt/konsultacijos/6907-tuo-tarpu-kai-kai-tuo-tarpu).)
 
„Freilinos“ (kitaip „Meninos“) yra grupinis Ispanijos karaliaus šeimyninis portretas. Paveikslo centre vaizduojama jaunesnioji karaliaus [[Pilypas IV (Ispanija)|Pilypo IV]] duktė [[infanta]] [[Margarita Tereza Ispanė|Margarita]]. Iš abiejų jos pusių pavaizduotos taip vadinamos meninos (iš portugalų ''meninha'' − „maža mergaitė“) − freilinos, kurioms suteikta garbė patarnauti karaliaus dukteriai: María Agustina de Sarmiento (Margaritai iš dešinės) ir Isabel de Velasco. Paveikslo dešinėje artimajame plane vaizduojami du dvaro nykštukai: vokietė María Bárbola ir italas Nicolasito Pertusato, bandantis koja pajudinti šunį. Toliau vaizduojama infantos auklė Marcela de Ulloa, besikalbanti su nenustatytos asmenybės karininku. Kambario gale, pro duris ant laiptų vaizduojamas karalienės [[kamerdineris]] José Nieto Velázquez, kuris galbūt turėjo giminystės ryšių su dailininku.
 
[[Diegas Velaskesas]] pavaizdavo save paveikslo kairėje su teptuku prieš molbertą. Karališkoji pora, [[Pilypas IV (Ispanija)|Pilypas IV]] ir [[Marijana Austrijietė]], atsispindi [[veidrodis|veidrodyje]], pakabintame ant kambario galinės sienos. Paveikslo veiksmas vyksta dailininko studijoje karališkuosiuose rūmuose Madride ir galima spėti, kad Velaskesas save pavaizdavo tapantį karališkosios poros portretą, kai tuo tarpuo paveiksle vykstanti scena vaizduojama iš karaliaus ir karalienės akių perspektyvos. Kitu spėjimu, gal Velaskesas tapo būtent šį paveikslą, t. y. „Freilinose“ pavaizduotas paties paveikslo nutapymas. Nors paveikslą galima vertinti kaip infantos Margaritos portretą, visgi pati princesė neatrodo jam pozuojanti. Kitu spėjimu, paveiksle gal vaizduojama scena dailininko kambaryje tuo momentu, kai Velaskesas tapė, o karališkoji pora į jį netikėtai įėjo.
 
Paveikslas sukurtas apie 1656 m., jo svarbą karaliui liudija tai, kad Pilypas IV nuolat laikė jį savo privačiame kambaryje. XVII a. italų tapytojas, dirbęs Ispanijos karaliui, [[Luka Džordanas]] pavadino paveikslą „tapybos teologija“.<ref>[http://www.museupicasso.bcn.cat/meninas/portus_en.pdf museupicasso.bcn.cat]</ref> Paveikslas yra Prado muziejuje Madride nuo pat jo atidarymo 1819 m. Velaskeso pozą paveiksle panaudojo [[Fransiskas Goja]] 1800 m. pavaizdavęs save prie molberto taip pat grupiniame karališkosios šeimos portrete „[[Karolis IV su šeima]]“. 1957 m. [[Pablas Pikasas]] sukūrė 44 paveikslų variacijas Velaskeso „Freilinų“ tema.<ref>[http://web.guggenheim.org/exhibitions/picasso/artworks/maids_of_honor guggenheim.org]</ref>
310 032

pakeitimai

Naršymo meniu