Pereiti prie turinio

Karolis IV su šeima

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Karolis IV su šeima
Menininkas Fransiskas Goja
Metai 1800
Meno kryptis Romantizmas
Medžiagos, technika aliejinis paveikslas, drobė
Matmenys 280 cm × 336 cm
Miestas (vieta) Madridas
Muziejus Prado muziejus

Karolis IV su šeima (Karolio IV šeima) – ispanų dailininko Fransisko Gojos (17461828) grupinis portretas, vaizduojantis Ispanijos karalių Karolį IV su šeima. Yra Prado muziejaus kolekcijose.

Apie paveikslą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ceremoninis paveikslas, vaizduojantis viso ūgio Ispanijos karalių Karolį IV su šeima, buvo sukurtas 1800 m. Karalius Karolis IV nesidomėjo valstybės valdymu, jis vėliau pasakė Napoleonui: „Kiekvieną dieną, be pertraukos, ir žiemą, ir vasarą, aš medžiodavau iki vidudienio, valgydavau ir iškart grįždavau į medžioklę iki vakaro. Manuel Godoy man pranešdavo apie įvykius ir aš eidavau miegoti tam, kad kitą dieną vėl pradėti tą pačią rutiną, nebent svarbios ceremonijos tai nutraukdavo“. Karalienė Marija Luiza Parmietė apibūdinama į tuštybę pasinėrusia, siekiančia bet kokia kaina kuo didesnės prabangos asmenybe.

Fransiskas Goja pavaizdavo karališkosios šeimos narius visoje jų prabangių kostiumų, apdovanojimų ir juvelyrinių papuošalų didybėje. Paveikslo centre vaizduojama karalienė Marija Luiza Parmietė su vaikais Francisco de Paula (1794–1865) ir María Isabel (1789–1848). Kairėje, mėlynai apsirengęs, vaizduojamas Astūrijos princas, būsimasis karalius Ferdinandas VII. Prie jo esantis vaikas yra antrasis pagal eiliškumą sosto įpėdinis Carlos María de Isidro (1788–1855), karaliaus sesuo infanta María Josefa (1744–1801) ir nenustatytos tapatybės moteris, kuri pasisukusi į karalienę. Gali būti, kad tai būsimoji Ferdinando VII žmona. Tuo metu jie nebuvo susituokę ir galbūt dėl to oficialiame karališkosios šeimos portrete ji sąmoningai taip pavaizduota. Dešinėje vaizduojami: iškart už Karolio IV jo brolis Antonio Pascual (1755–1817), profiliu vyresnioji Karolio IV duktė, Portugalijos karalienė Carlota Joaquina (1775–1830), grupė pačioje dešinėje − Karolio IV duktė, Parmos princesė Marija Luiza (1782–1824) su sūnumi Carlos Luis (1799–1883) ant rankų ir vyru Luisu de Burbonu (1773–1803), būsimu Etrurijos karaliumi. Paveiksle Fransiskas Goja įtraukė savo paties portretą – tai vyras šešėlyje už Ferdinando VII.

Tarp paveikslo pirmtakų galima išskirti Diego VelaskesoFreilinas“ ir Louis-Michel van Loo paveikslą „Pilypas V su šeima“. Paveikslas dokumentuotas 1814 m. buvęs karališkuosiuse rūmuose, nuo 1824 m. perkeltas į Prado muziejų.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]