Plaučiai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
261 pridėtas baitas ,  prieš 5 metus
vikifikuota +papildyta
S
(vikifikuota +papildyta)
Plaučių kraujo apytaka sudėtingesnė negu kitų organų, nes į juos ateina tiek arterinis, tiek veninis kraujas. Arterinį kraują plaučiai gauna per bronchines šakas, ''rami bronchiales'', kurios išeina iš aortos, užpakalinių tarpšonkaulinių arterijų ir paraktinės arterijos. Jos maitina bronchų sienas ir apie juos esantį plaučių audinį. Veninis kraujas nuteka į v. azygos, v. hemiazygos ir venae pulmonales.
 
ŠiaipNormalus plaučiaisistolinis spaudimas plačių arterijose yra 15-25 mm Hg, o diastolinis – 5 – 10 mm Hg.<ref>Autorių kolektyvas. Klinikinė pulmonologija. – Vilnius: Vaistų žinios, 2015, 1985. – 22 p. ISBN 978-9955-884-80-4</ref> Plaučiai per plautinį kamieną, ''truncus pulmonalis'', gauna veninį kraują. Plautinis kamienas skyla į kairiąją ir dešiniąją plaučių arterijas, kurios toliau šakojasi taip kaip bronchai į skiltines ir segmentines šakas. Plaučių venų schema yra kitokia. Iš plaučių segmentų veninis kraujas nuteka ne intrasegmentinėmis, bet intersegmentinėmis venomis. Tarp plaučių arterijų smulkiausių šakų ir plaučių venų ištakų yra kapiliarų tinklas, kuris apraizgo plaučių alveolių sienas. Šia veninis kraujas atiduoda anglies dioksidą ir, prisijungęs deguonį, tampa arteriniu. Tas kapiliarų tinklas maitina ir plaučių audinį.
 
Limfa iš plaučių nuteka per paviršinį ir gilųjį limfagyslių rezginius. Pirmasis yra plaučių krūtinplėvėje, o antrasis – pačiame plaučių audinyje. Limfagyslės teka kartu su plaučių arterijomis ir venomis plaučių vartų link ir čia įteka į ''nodi lymphatici bronchopulmonales''.
 
==== Plaučių ribos ====
 
# Užpakalinė riba tiek dešiniojo, tiek kairiojo plaučio vienoda. Ji eina per šonkaulių galvų sąnarius.
# Priekinės ribos kairiojo ir dešiniojo plaučio skiriasi. '''Dešiniojo plaučio''' priekinė riba leidžiasi žemyn ir įstrižai, vidurinės sagitalinės plokštumos link. Nuo [[krūtinkaulis|krūtinkaulio]] rankenos ir kūno jungties leidžiasi pagal priekinė vidurinę liniją, ''linea mediana anterior'' iki maždaug VI šonkaulio. Tada pasuka į dešinę pusę ir pereina į apatinę ribą. '''Kairiojo plaučio''' priekinė riba leidžiasi nuo viršūnių truputį stačiau nei dešiniojo. Ties jungtimi tarp [[krūtinkaulis|krūtinkaulio]] rankenos ir kūno nepasiekusi priekinės vidurinės linijos, ''linea mediana anterior'' pradeda leistis žemyn ir leidžiasi iki maždaug IV šonkaulio, kadangi nuo IV šonkaulio prasideda [[širdis|širdies]] įlankos kontūras, pasukusi į kairę priekinė riba tęsiasi iki vidurinės [[raktikaulis|raktikaulio]] linijos, ''linea medioclavicularis''. Nuo šio taško ji leidžiasi žemyn iki VI šonkaulio, pasuka į kairę ir pereina į apatinę ribą.
 
==== Plaučių plyšiai ====
 
Dešiniojo plaučio įstrižinio plyšio, ''fissura obliqua'' projekcija eina nuo IV krūtinės [[slankstelis|slankstelio]] keterinės ataugos pamato pro šoninį mentės kraštą, margo lateralis scapulae, ties priekine pažastine linija, ''linea axillaris anterior'' kryžiuojasi su VI [[šonkaulis|šonkauliu]], o susikryžiavusi su VII šonkauliu, baigiasi ties vidurine [[raktikaulis|raktikaulio]] linija, linea medioclavicularis.
 
 
== Plaučių tūriai ir talpos ==
 
Plaučių [[fiziologija|fiziologijoje]] bei kvėpavimo ligų [[diagnostika|diagnostikoje]] yra svarbi plaučių [[tūris|tūrių]] ir talpų savoka bei jų vertės. Plaučių tūriai ir talpos yra nustatinėjamos [[spirometras|spirometru]]. Skiriama:
* '''Kvėpuojamasis tūris''' – toks oro tūris, kurį žmogus iškvepia arba įkvepia vieno įkvėpimo-iškvėpimo ciklo metu, esant ramybės būsenoje. Norma- apie 0,5 L.
* Fizinio krūvio metu, susijaudinus, išsigandus kvėpavimas gali padažnėti iki 60 kartų per minutę.
* Vidutiniškai ramybėje žmogus įkvepia apie 500 ml oro (apie 7 l per minutę), o per parą apie 10 000 l oro.
 
== Šaltiniai ==
{{Išnašos}}
 
== Literatūra ==
12 397

pakeitimai

Naršymo meniu