Apendikuliarijos: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Idioma-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.3) (robotas Pridedama: be-x-old, bg, ca, cs, de, es, fi, fr, it, ja, ka, kk, ko, lv, mk, no, pl, pt, ru, sk, sv, uk, zh Keičiama: en
Rencas (aptarimas | indėlis)
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 8: Eilutė 8:
{{Taxobox_end_placement}}
{{Taxobox_end_placement}}
{{Taxobox_pabaiga}}
{{Taxobox_pabaiga}}
'''Apendikuliarijos''' ({{la|Appendicularia}}) – [[Gaubtagyviai|gaubtagyvių]] arba tunikatų klasė. Tai smulkučiai [[pelaginiai gyvūnai]], kurių liemuo dažniausiai vos 1-2 mm ilgio, [[uodega]] kelis kartus ilgesnė.
'''Apendikuliarijos''' ({{la|Appendicularia}}) – [[Gaubtagyviai|gaubtagyvių]] arba tunikatų klasė. Tai smulkučiai [[pelaginiai gyvūnai]], kurių liemuo dažniausiai vos 1-2 mm ilgio, [[uodega]] kelis kartus ilgesnė.


Apendikuliarijos turi trumpą liemenį ir plokščią uodegą, kuria gyvūnas stumiasi pirmyn bei judina į namelį pakliūvantį vandenį. Uodegoje yra [[Chorda|chorda]], virš kurios – nervinis kamienas. Burna, esanti storoko liemens priekinėje dalyje, pereina į erdvią su endostiliu (ilga siaura vagelė) [[ryklė|ryklę]], turinčią tik du [[žiaunos|žiaunų]] plyšius. Jie, kaip ir žarna, atsiveria į išorę liemens pilvinėje pusėje, nes [[kloaka|kloakos]] nėra. [[Širdis]] yra pilvinėje pusėje.
Apendikuliarijos turi trumpą liemenį ir plokščią uodegą, kuria gyvūnas stumiasi pirmyn bei judina į namelį pakliūvantį vandenį. Uodegoje yra [[Chorda|chorda]], virš kurios – nervinis kamienas. Burna, esanti storoko liemens priekinėje dalyje, pereina į erdvią su [[endostilis|endostiliu]] (ilga siaura vagelė) [[ryklė|ryklę]], turinčią tik du [[žiaunos|žiaunų]] plyšius. Jie, kaip ir [[žarna]], atsiveria į išorę liemens pilvinėje pusėje, nes [[kloaka|kloakos]] nėra. [[Širdis]] yra pilvinėje pusėje.


Apendikuliariją gaubia drebutinis namelis. Tai odos epidermio ląstelių sekrecijos produktas. Išbrinkusios vandenyje išskyros virsta drebučiais. Uodegos sukelta vandens srovė pakelia drebučius nuo kūno ir iš jų susiformuoja namelis – daug didesnis už patį gyvūną. Apendikuliarija tūno tokio namelio viduje, prisikabinusi tik burnos kraštais. Namelis sudėtingos konstrukcijos, tačiau labai skaidrus, todėl jūros vandenyje vos įžiūrimas. Pro tankų tinklelį vanduo patenka į namelio vidų, o jame esantys smulkūs planktoniniai organizmai nukreipiami į burną. Pro siaurą angą apendikuliarijos užpakalinėje dalyje vanduo išstumiamas – taip gyvūnas juda pirmyn. Namelyje yra dar viena nage, pro kurią gyvūnas pasišalina (ištikus pavojui ar pan.). Naują namelį apendikuliarijos pasistato per 20-30 minučių.
Apendikuliariją gaubia drebutinis namelis. Tai odos epidermio ląstelių sekrecijos produktas. Išbrinkusios vandenyje išskyros virsta [[drebučiai]]s. Uodegos sukelta vandens srovė pakelia drebučius nuo kūno ir iš jų susiformuoja namelis – daug didesnis už patį gyvūną. Apendikuliarija tūno tokio namelio viduje, prisikabinusi tik burnos kraštais. Namelis sudėtingos konstrukcijos, tačiau labai skaidrus, todėl jūros vandenyje vos įžiūrimas. Pro tankų tinklelį vanduo patenka į namelio vidų, o jame esantys smulkūs planktoniniai organizmai nukreipiami į burną. Pro siaurą angą apendikuliarijos užpakalinėje dalyje vanduo išstumiamas – taip gyvūnas juda pirmyn. Namelyje yra dar viena anga, pro kurią gyvūnas pasišalina (ištikus pavojui ar pan.). Naują namelį apendikuliarijos pasistato per 20-30 minučių.


Dauguma apendikuliarijų yra [[hermafroditai]]. Skirtalytė ''Oikopleura dioica'' Fol. sutinkama ir [[Baltijos jūra|Baltijos jūroje]], bet prie Lietuvos krantų neaptikta.
Dauguma apendikuliarijų yra [[hermafroditai]]. Skirtalytė ''Oikopleura dioica'' Fol. sutinkama ir [[Baltijos jūra|Baltijos jūroje]], bet prie Lietuvos krantų neaptikta.


Apendikuliarijos paplitusios šiltų jūrų šviesiuose vandens sluoksniuose. Neskaitant irklakojų vėžiagyvių, tai gausiausia [[zooplanktonas|zooplanktono]] grupė.
Apendikuliarijos paplitusios šiltų jūrų šviesiuose vandens sluoksniuose. Neskaitant [[Irklakojai vėžiagyviai|irklakojų vėžiagyvių]], tai gausiausia [[zooplanktonas|zooplanktono]] grupė.


[[Kategorija:Chordiniai]]
[[Kategorija:Chordiniai]]

22:34, 11 lapkričio 2012 versija

Appendicularia

Oikopleura dioica
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Potipis: Gaubtagyviai
( Urochordata)
Klasė: Apendikuliarijos
( Appendicularia)

Apendikuliarijos (lot. Appendicularia) – gaubtagyvių arba tunikatų klasė. Tai smulkučiai pelaginiai gyvūnai, kurių liemuo dažniausiai vos 1-2 mm ilgio, uodega kelis kartus ilgesnė.

Apendikuliarijos turi trumpą liemenį ir plokščią uodegą, kuria gyvūnas stumiasi pirmyn bei judina į namelį pakliūvantį vandenį. Uodegoje yra chorda, virš kurios – nervinis kamienas. Burna, esanti storoko liemens priekinėje dalyje, pereina į erdvią su endostiliu (ilga siaura vagelė) ryklę, turinčią tik du žiaunų plyšius. Jie, kaip ir žarna, atsiveria į išorę liemens pilvinėje pusėje, nes kloakos nėra. Širdis yra pilvinėje pusėje.

Apendikuliariją gaubia drebutinis namelis. Tai odos epidermio ląstelių sekrecijos produktas. Išbrinkusios vandenyje išskyros virsta drebučiais. Uodegos sukelta vandens srovė pakelia drebučius nuo kūno ir iš jų susiformuoja namelis – daug didesnis už patį gyvūną. Apendikuliarija tūno tokio namelio viduje, prisikabinusi tik burnos kraštais. Namelis sudėtingos konstrukcijos, tačiau labai skaidrus, todėl jūros vandenyje vos įžiūrimas. Pro tankų tinklelį vanduo patenka į namelio vidų, o jame esantys smulkūs planktoniniai organizmai nukreipiami į burną. Pro siaurą angą apendikuliarijos užpakalinėje dalyje vanduo išstumiamas – taip gyvūnas juda pirmyn. Namelyje yra dar viena anga, pro kurią gyvūnas pasišalina (ištikus pavojui ar pan.). Naują namelį apendikuliarijos pasistato per 20-30 minučių.

Dauguma apendikuliarijų yra hermafroditai. Skirtalytė Oikopleura dioica Fol. sutinkama ir Baltijos jūroje, bet prie Lietuvos krantų neaptikta.

Apendikuliarijos paplitusios šiltų jūrų šviesiuose vandens sluoksniuose. Neskaitant irklakojų vėžiagyvių, tai gausiausia zooplanktono grupė.