Anaksimandras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 097 baitai pašalinti ,  prieš 9 metus
Pataisymai, pašalinta besidubliuojanti informacija, neaiškūs sakiniai.
S (r2.6.5) (robotas Pridedama: tt:Анаксимандр)
(Pataisymai, pašalinta besidubliuojanti informacija, neaiškūs sakiniai.)
 
== Biografija ==
Anaksimandras, Praksiado sūnus, gimė [[Milete]] (610–547 pr. m. e.), vienas iš ryškiausių jonėnų filosofų. PirmojoŽinių filosofinioapie traktatoAnaksimandro gyvenimą Apie gamtą“ autorius. Taip pat jis buvo Talio mokinys ir pasekėjas. Yraišlikę labai mažai likę žinių apie Anaksimandro gyvenimą. Sakoma, kad jis turėjorodė didelę iniaciatyvą dalyvauti misijoje Apolonijos kolonijoje ant Juodosios jūros pakrantės. Jis taip pat pirmasis atrado gnomoną (posvyrio į pusiaują nustatymui). Manoma, kad jis buvo keliaujantis žmogus, tai visiškai nestebina, nes Mileto gyventojai buvo žinomi kaip drąsūs jūrininkai. Pasakojama, kad jis buvo labai manieringas ir vilkėjo pompastiškais apdarais. Daugiausiai informacijos apie Anaksimandrą likę iš Aristotelio ir jo mokinio Theoprasto, kurio knyga apie istoriją ir filosofiją buvo naudojama, cituojama daugelio autorių. Jo darbo grafiko nustatymas dabar yra neįmanomas, kadangi joks dokumentas neužsimena apie chronologinių įvykių seką. Įvairi istorija aiškina, kad filosofai kartais taip pat turėjo reikalų su politikapakrantėje. Labai tikėtina, kad Mileto lyderiai nusiuntė Anaksimandrą ten kaip įstatymų leidėją, kad sukurtų konstituciją ar tiesiog palaikytųpadėtų kolonijojeišlaikyti kolonijos ištikimybę. Filosofas domėjosi metafizika, astronomija, geografija, geometrija.
 
Manoma, kad jis buvo daug keliaujantis žmogus, o tai visiškai nestebina, nes Mileto gyventojai buvo žinomi kaip drąsūs jūrininkai. Pasakojama, kad Anaksimandras buvo labai manieringas ir vilkėjo pompastiškais apdarais. Daugiausiai informacijos apie Anaksimandrą likę iš Aristotelio ir jo mokinio Theoprasto, kurio knyga apie istoriją ir filosofiją buvo cituojama daugelio autorių.
 
Filosofas domėjosi metafizika, astronomija, geografija, geometrija.
 
== Darbai ==
Parašė pirmąjį graikų filosofijos veikalą [[„Apie gamtą“]].
 
Filosofas teigė, kad pasaulis išsivystė iš [[apeirono]], kuris yra begalinis, neapibrėžiamas ir neturintis skiriamųjų savybių, amžinas, nesenstantis, keičiantis tik savo formą.
 
Anaksimandras aprašė gyvybės atsiradimą ir vystimąsi. Žmogaus atsiradimą susiejo su drėgme. Jis manė, kad visi žemės gyvūnai yra jūros gyvių palikuonys, o kadangi žmonių naujagimiai negali išgyventi be kitų rūpesčio, tai žmogus gimė iš jūros gyvūno, kuriame vystėsi tol, kol pradėjo sugebėti pasirūpinti savimi.
Anaksimandras tyrinėjo organines būtybes, bandė įrodyti, kad kontinentiniai gyvūnai yra atsiradę iš jūrinių, o žmonės- iš kitų gyvūnų rūšių.
Anaksimandras pirmasis iškelė sąvoką – materija, kurią jis vadino Beribe. Materija išsiskiriasi nuo kitų medžiagų savo beribiškumu, neapibrėžtumu. Anot filosofo, tai nėra vanduo ar ugnis, nėra šilta ir nėra šalta, nėra kieta ar skysta, bet yra visų šių apibrėžtų medžiagų šaltinis.
Anaksimandras teigė, kad mūsų pasaulis tėra vienas iš daugelio pasaulių, kurie atsiranda ir išnyksta vadinamojoje „neapibrėžtybėje“. Filosofas manė, jog tai, iš ko viskas sukurta, turi skirtis nuo to, kas sukurta. Anaksimandras pradu laikė ne vandenį ar kurią kitą iš stichijų, o kažkokią kitą neapibrėžtą prigimtį.
Filosofas nesutiko su pirminės medžiagos tapatinimu su vandeniu. Anaksimandras bandė įrodyti, kad ir išnykimas, ir prieš tai atsiradimas vyko nuo begalinių amžių, viskam nuolat sukantis ratu. Jis – amžinas. Tik laikantis tokio principo, galima suvokti gamtoje vykstančius procesus.
 
Anaksimandras tyrinėjo organinesgyvas būtybes, bandė įrodyti, kad kontinentiniaisausumos gyvūnai yra atsiradę iš jūrinių, o žmonės- iš kitų gyvūnų rūšių.
== Nuopelnai ==
Anaksimandras pirmasis pradėjo mokymą apie daugybę nuolat gimstančių ir mirštančių pasaulių.
Manė, kad Žemė nejuda ir stovi pasaulio centre, tuo davė pradžią dangaus sferų teorijai.
Sukūrė pirmąją [[kosmologinę]] teoriją.
Pirmasis filosofas, panaudojęs [[gnomoną]] ekliptikos posvyrio į pusiaują nustatymui.
Anaksimandras pirmasis sukūrė žemėlapį, pagal tuo metu turimas žinias. Sukūrė pirmąjį visatos geometrinį modelį. Apskaičiavo žvaigždžių nuotolius ir dydžius.
Padarė pirmąjį Graikijoje saulės laikrodį. Išrado pirmąją saulės laikrodžiui strėlę, rodančią saulės pasisukimus ir saulėgrąžą.
Diogeno iš Laertės teigimu, pirmasis nubraižė žemės ir jūros apmatus ir pagamino gaublį.
Anaksimandras pirmasis panaudojo gnomoną ekliptikos posvyriui į pusiaują.
 
AnaksimandrasPirmasis pirmasispradėjo iškelėvartoti sąvoką ''materija'', kurią jis vadino ''Beribe''. Materija išsiskiriasiišsiskiria nuo kitų medžiagų savo beribiškumu, neapibrėžtumu. Anot filosofo, taiji nėra vanduo ar ugnis, nėra šilta ir nėra šalta, nėra kieta ar skysta, bet yra visų šių apibrėžtų medžiagų šaltinis.
== Reikšmė ==
 
Anaksimandras buvo pirmasis likęs eilutės Vakarų filosofijos autorius. Jis spėliojo ir teigė apie "Neribotos" visų kilmės buvimą. Jis taip pat dirbo dabartinėse geografijos ir biologijos srityse. Be to, Anaksimandras pirmasis spekuliacinis (spėjimų, teorijų) [[astronomas]]. Jis kildino pasaulio vaizdą iš atviros visatos, kuri pakeitė uždarosios Visatos dangaus skliautą.
Anaksimandras teigė, kad mūsų pasaulis tėra vienas iš daugelio pasaulių, kurie atsiranda ir išnyksta vadinamojoje „neapibrėžtybėje“. Filosofas manė, jog tai, iš ko viskas sukurta, turi skirtis nuo to, kas sukurta. Anaksimandras pradu laikė ne vandenį ar kurią kitą iš stichijų, o kažkokią kitą neapibrėžtą prigimtį.
Spekuliuodamas ir teigdamas apie "Neribotą visatą" jis tapo pirmuoju [[Metafiziku]]. Tapo pirmuoju geografu, sudarydamas pasaulio žemėlapį ir pirmuoju Vakarų pasaulio vaizdo atradėju.
 
Filosofas nesutiko su pirminės medžiagos tapatinimu su vandeniu. Anaksimandras bandė įrodyti, kad ir išnykimas, ir prieš tai buvęs atsiradimas vyko nuo begalinių amžių, viskam nuolat sukantis ratu. Jis – amžinas. Tik laikantis tokio principo, galima suvokti gamtoje vykstančius procesus.
 
== Šaltiniai ==
{{ref}}
 
== Literatūra ==
* W. Tatarkiewicz „Filosofijos istorija“ I tomas, Alma littera, Vilnius 2001 m.
* R. Ozolas "Pasakojimai apie filosofus ir filosofiją"
 
== Nuorodos ==
* http://web.aktv.lt/~namaig/pages/astronomai/anaksimandras.htm
* http://peperonity.com/go/sites/mview/supagal/11127834
* http://www.spauda.lt/plato/cosmos.htm
* http://www.spauda.lt/plato/apeiron.htm
* http://www.iep.utm.edu/anaximan/ (anglų kalba)
 

Naršymo meniu