Šeškinės ozas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
24 pridėti baitai ,  prieš 14 metų
nėra keitimo aprašymo
 
Šeškinė'''Šeškinės ozas''' - [[ozas]] Vilniaus [[Šeškinė]]s mikrorajono teritorijoje, gamtos paminklas, ledynmetinio akumuliacinio reljefo reliktas.
 
 
 
== Geologinis aprašymas ==
*12-13,5 m - smėlis, šviesiai geltonas, smulkiagrūdis, gerai surūšiuotas, sausas.
Šiame gręžinio pjūvyje Šeškinės ozo apačia laikytina žvyro storymės apatinė riba 12 m gylyje. Žemiau susiklostęs smulkus smėlis, matyt, irgi yra susiklostęs šalto klimato metu.
 
 
== Šeškinės ozo kilmė ==
 
Manoma, kad Šeškinės ozas atsirado prie 16-18 000 metų, paskutinio [[Pleistocenas|pleistoceno]] ledyno pakraštyje, kai storas ledas dar buvo užėmęs visą pažemėjimą tarp [[Riešė]]s aukštumos ir dabartinių Šeškinės kalvų. Ozą sudarančių fliuvioglacialinių sąnašų kaupimasis galėjo vykti suaižėjusio (“negyvojo”) ledo stambiame plyšyje-tunelyje ir jo žiotyse. Per šitokią nuosrūvos vietą, atrodo, iš šiaurės į pietus srauniai plūsdamas ir dar įsigrauždamas giliau po ledu, tirpsmo vanduo sunešė, atklojo ne tik žvyrą, smėlį, bet prirideno ir akmenų. Visai ištirpus ledynui ir šioms sąnašoms suslūgus, žemės paviršiuje išryškėjo pailgas vingiuotas kalvagūbris - Šeškinės ozas. Dabar matosi tik viršutinė ozo dalis, nes apatinė jo pusė lindi žemiau papėdės lygio.
 
 
== Nuorodos ==
*[http://www.lgt.lt/index.php?_LAPAS=geotopas&_GT_ID=174 Šeškinės ozas]
 
[[Kategorija: Gamtos paminklai]]
[[category:Vilnius]]
173 584

pakeitimai

Naršymo meniu