Sonar (festivalis)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Sonar)
Jump to navigation Jump to search
Festivalio metu

Sonar (isp. Sónar) - kasmetinis progresyvios muzikos bei vaizdo festivalis, vykstantis Barselonoje (Ispanija).

Sonar tęsiasi tris dienas ir naktis, o prasideda dažniausiai birželio trečios savaitės ketvirtadienį. Festivalio metu žiūrovai ir klausytojai gali pamatyti naujus perspektyvius muzikos atlikėjus. Sonar taip pat yra reikšminga judrios publikos, populiarių atlikėjų ir didelę įtaką turinčių muzikos ir šiuolaikinių menų profesionalų susitikimo vieta.

Sonar diena[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sonar dienos renginiai vyksta Barselonoje, Šiuolaikinės Kultūros Centre (CCCB) ir Šiuolaikinių Menų Muziejuje (MACBA). Programa paprastai prasideda apie vidurdienį ir tęsiasi iki 10 val. vakaro.

Sonar diena apima gyvo garso koncertus, diskžokėjų pasirodymus, plokštelių, knygų, vaizduojamojo meno kūrinių muges, kiną. Sonar kine paprastai rodomi filmai, sukurti nuo XX a. 10-o dešimtmečio iki šių laikų.

Sonar naktis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naktiniai Sonar renginiai vyksta ne Barselonos centre, o užmiestyje, todėl visad suorganizuojami specialūs autobusiukai, nuvežantys festivalio dalyvius į milžinišką veiksmo vietą. Sonar nakties įvykiai rengiami 4 erdvėse, kuriose pasirodo pasižymėję vietiniai ir tarptautiniai elektroninės muzikos atlikėjai. Kiekvieną naktį platesnio šokių muzikos spektro vaizdo menininkai ir didžėjai džiugina publiką 4 skirtingose zonose. Sonar naktis užima didesnį nei 10 tūkst. kvadratinių metrų plotą, paskirstytą ir uždarom, ir atvirom erdvėm.

Muzika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muzikiniame festivalio spektre pirmenybė teikiama elektroninei muzikai (plačiausia prasme). Tai techno, electro, house, IDM, HipHop ir kita eksperimentinė bei avangardinė muzika.

Per paskutinius kelerius metus Sonar renginiuose pasirodė tokie atlikėjai:

Aphex Twin

ir daug kitų.

Sonar istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1993 metais Barselonoje buvo surengtas pirmasis Sonar festivalis. Visgi festivalis tai buvo minimalus - organizatoriai broliai Juan ir Rodrig Pelloni surengė vos per 100 žmonių sutraukusį vakarėlį po atviru dangumi. Į pirmąjį Sonar vyko tik keli atlikėjai, o ir tie patys buvo vietiniai brolių draugai. Bet pirmasis Sonar buvo vykęs, broliai užsiėmė reklama, ir kitais metais pavyko surengti jau didesnį renginį bei netgi pakviesti svečių iš užsienio. Taip Sonar po truputį populiarėjo, po truputį didėjo tiek jame dalyvavusių atlikėjų, tiek pačių besilinksminančiųjų skaičius. Galiausiai į Sonar imta kviesti ir pasaulinio garso žvaigždes - tokias kaip Pet Shop Boys ar The Chemical Brothers. Dabar į Sonar festivalį kasmet suplaukia per keliasdešimt tūkstančių žmonių iš viso pasaulio, o pats festivalis vis iš naujo nustebina atlikėjų kokybe ir gausa. Ypač populiarėjant ir gausėjant įvairiems festivaliams, Sonar tarp jų užima vienas geriausių pozicijų.

Sonar 2007[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

14-asis Sonar festivalis vyko 2007 metų birželio 14-16 dienomis. Naktinė šventė buvo atidaryta „Iškilmingu įvykiu - instrumentiniu šou“ kartu su Beastie Boys. Bruklino trijulė padėjo į šalį mikrofonus, ir susitelkė ties eruditiška funk, bossa nova, džiazo ir elektronine muzika. Tą pačią naktį daug šnekų bei džiaugsmo šūksnių susilaukė ir techno perliuko James Holden gyvas pasirodymas.

Penktadienį koncertų centre buvo Alexander Annex ir Mira Calix bei Francesco Tristano Schlimé ir Fernando Coronos dueatai. Abiejuose koncertuose figūravo fortepijono garsai, o išgaunama muzika buvo kažkur tarp elektronikos ir klasikos.

Ryškiausias šeštadienio momentas - reperio Mala Rodríguez ir reggae specialistų Calle 13 lotyniškais rimtais pulsuojantis duetas.

Šiame festivalyje pasirodė ir daug kitų dėmesio nestokojančių atlikėjų: Ricardo Villalobos, Richie Hawtin, Luciano, Radio Slave, Justice, Digitalism, Miss Kittin, Matthew Dear, Simian Mobile Disco.

Sonar 2008[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

15-asis Sonar festivalis vyksta šių metų birželio 19-21 dienomis. Dvi pagrindinės jo temos - „Moterų gamykla“ šiuolaikinėje muzikoje ir muzikos žanrų susikirtimo „mišrainė“.

Moterys turi garbingą vietą programoje. Modernios pop muzikos atlikėjos, tokios kaip Goldfrapp ar Roísín Murphy, festivalyje sudaro kontrastą su konfrontacinio žavesio M. I. A. ar vokalo alchemike Camille.

Esminės renginio figūros, kurias trumpai apibūdinti būtų pernelyg sunku, tokios kaip Justice, Yelle, Diplo, Spank Rock ir Boys Noize, šių metų programoje pademonstruoja energiją ir „Pasidaryk pats" dvasią.

Sonar 2008 nustebina ir išskirtiniu atlikėjų duetu: sintezatoriaus garsų pripildytos pop muzikos legendos Mike Banks ir Jeff Mills dar sykį sujungia jėgas tam, kad besilinksminančiųjų širdis priverstų plakti dar stipriau.

Šiais metais festivalyje pasirodo:

Caroline Hervé – Miss Kittin

ir kiti žinomi elektroninės muzikos atlikėjai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]