Pereiti prie turinio

Socialinė valstybė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Socialinė valstybė - valstybė, siekianti socialinio saugumo bei socialinio teisingumo, norėdama užtikrinti visų dalyvavimą visuomenės ir politiniuose procesuose, ypatingą dėmesį kreipdama socialinei politikai (socialinei apsaugai, socialiniam aprūpinimui, jo sistemai). Vadinamoji „socialinė valstybė“ siekia sumažinti socialinę nelygybę kiek tai leidžia valstybės įstatymai (pvz., gerbiant nuosavybės teisę). Socialinė valstybė bando pasiekti, kad ekonominis augimas turėtų poveikį visoms socialinėms grupėms ar, kad socialinė nelygybė visuomenėje nedidėtų. Teisiškai tai įtvirtina specialiomis normomis (žr. Socialinė teisė).

Geriausiai ekonomika suderinta ir socialinė gerovė klesti 32 pasaulio šalyse, kurios Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komisijos įvardytos kaip visiškos demokratijos šalys: tai JAV, Kanada, Australija, Naujoji Zelandija, Japonija, Izraelis, Didžioji Britanija, Prancūzija, Švedija ir kt.[1]

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvai būdingas socialinės valstybės oficialiosios doktrinos neišplėtojimas. Teisės lygiu - socialinio valstybingumo formalus neįtvirtinimas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje:

48 straipsnis

Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju.

52 straipsnis

Valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės, maitintojo netekimo ir kitais įstatymų numatytais atvejais[2].

1992 m. socialdemokrato Rimanto Lazdyno parengtame ir pateiktame svarstyti alternatyviame Lietuvos Respublikos Konstitucijos projekte (oficialiai nepaskelbta) buvo pasiūlyta principą, kad Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė Respublika, konkretizuoti, nurodant, jog Lietuvos Respublika yra parlamentinė, teisinė ir socialinė valstybė, kurios „suverenas yra Lietuvos žmonės, šią galią įteisinę tapdami Lietuvos Respublikos piliečiais“ (Projekto 2 straipsnis).[3]

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Socialinio teisingumo Vokietijoje aukščiausioje instancijoje padeda siekti Federalinis Socialinis Teismas

Vokietijos Konstitucija įtvirtina, kad Vokietija yra socialinė valstybė. Atitinkamai yra teisiškai pagrįsta bei sukurta aukšto lygio socialinio aprūpinimo sistema.

Socialinio teisingumo siekti padeda net specialūs socialiniai teismai.

Europa[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ar Lietuva bus socialinės gerovės valstybė?
  2. [1]
  3. Juozas Žilys. Lietuvos valstybės valdžios modeliavimo kai kurie teisiniai istoriniai aspektai // Konstitucingumo raida Lietuvoje. Teisės problemos. 2001, Nr. 2 (32), Teisės institutas, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija. P. 7, 11

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]