Skrebiškių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 56°08′31″š. pl. 25°02′43″r. ilg. / 56.141932°š. pl. 25.045204°r. ilg. / 56.141932; 25.045204

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Skrebiškių koplyčia
Skrebiškių koplyčia.JPG
Vyskupija Panevėžio
Dekanatas Biržų
Savivaldybė Biržų rajonas
Gyvenvietė Skrebiškiai
Statybinė medžiaga akmenų mūras
Pastatyta 1848 m.
Galinė dalis

Skrebiškių koplyčia – mauzoliejinė kapinių koplyčia, esanti Skrebiškių kaime, Papilio seniūnijoje, Biržų rajone. Koplyčia stūkso šalia gyvenvietės esančiose kapinėse, prie kelio į Sližius.

Pastatyta 1848 m. Priklauso Papilio Nekaltosios Švč. M. Marijos parapijai.[1]

Marijos paveikslas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak vietos gyventojų, paveikslas iš koplyčios buvo paimtas maždaug prieš 40 metų, norint jį apsaugoti. Tarybiniais laikais koplyčia buvo niokojama. Šį paveikslą paėmė ir saugojo papiliečiai Mačiuliai. Vėliau paveikslas buvo perduotas tuometiniam Papilio parapijos klebonui Petrui Budriūnui. Kai kunigą iš Papilio perkėlė į kitą Panevėžio dekanato Krekenavos parapiją, jis išsivežė ir šį paveikslą. Iš pradžių paveikslas buvo saugomas Krekenavos bažnyčioje. Vėliau padaryta šio paveikslo kopija, kuri ir liko šioje bažnyčioje, o paveikslo originalas buvo sugrąžintas Papilio parapijos klebonui Virgilijui Liuimai. Papilio bažnyčioje paveikslas prabuvo beveik metus. 2014 m. rugsėjo 14 d. po ilgų klajonių vėl grįžo į tą pačią vietą, kur ir buvo prieš daugelį metų.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akmens mūro koplyčia-mauzoliejus yra liaudies architektūrai artimų formų. Pagrindinį fasadą skaidančios puskolonės yra be kapitelių, nišos pusapskričių arkų su užkarpėlėmis. Pastogėje įmūrytos girnapusės primena liaudies meistrų statinius. Žinoma, kad koplyčios interjerą puošė XIX a. pirmoje pusėje įrengtas altorius su švč. Apolonijos ir šv. Kostkos paveikslais. Altorius dabar saugomas Biržų muziejuje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka