Sicherheitspolizei

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vokietijos saugumo policija
Sicherheitspolizei (SiPo)
Bendroji informacija
Valstybė Vokietijos vėliava Vokietija
Įkurta 1936 m. birželio 36 d.
Likviduota 1939 rugsėjo 22 d.
Centrinė būstinė Prinz-Albrecht-Straße, Berlynas
Darbuotojų kiekis 4500
Vadovybė
Vadovas direktorius SS grupenfiureris Reinhardas Heydrichas

Trečiojo Reicho saugumo policija (vok. Sicherheitspolizei; SiPo) - nacistinės Vokietijos valstybinės politinės ir kriminalinės policijos organizacija 1936-1939 m., sudaryta sujungus gestapą (slaptoji valstybės policija) ir kripo (kriminalinę policiją). 1939 m. SiPo buvo įlieta į RSHA, tačiau pavadinimas neformaliai naudotas iki Trečiojo Reicho žlugimo.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietija, būdama federalinė valstybė, turėjo daugybę vietinių ir centralizuotų policijos organizacijų, kurios dažnai veikė nesuderintai, o jų jurisdikcijos persiklodavo. H. Himlerio ir R. Heydricho planas buvo visas policijos ir saugumo organizacijas prijungti prie SS. To siekdamas Himleris perėmė gestapo (atsiradusio iš Prūsijos slaptosios policijos) vadovavimą, o vėliau - visų kriminalinius tyrimus atliekančių policijų vadovavimą. Kartu gavo titulą Chef der Deutschen Polizei ('Vokietijos policijos šefas'). Užimdamas tokias pareigas jis turėjo būti pavaldus vidaus reikalų ministrui Vilhelmui Frikui, tačiau realybėje buvo pavaldus tik Hitleriui.[1]

1936 m. valstybės saugumo policijos pajėgos buvo suvienytos ir jos vadovu buvo paskirtas Reinhardas Heydrichas, kuris jau buvo NSDAP saugumo tarnybos Sicherheitsdienst (SD) vadovu, ir pavadintos Sicherheitspolizei.[2] Idėja buvo sutapatinti partijos tarnybą SD su valstybine policija SiPo. Daug SiPo narių savanoriškai ar paskatinti tapo SS nariais. Praktikoje SiPo ir SD dažnai konfliktavo jurisdikcijos ir operatyvinėje srityse. To priežastis neretai buvo faktas, kad gestapas ir Kripo turėjo daug patyrusių ir profesionalių policininkų, kurie laikė SD gana nekompetetinga mėgėjiška organizacija.

1936 m. Vokietijos valstybinės policijos buvo sudalintos į Ordnungspolizei (OrPo; reguliarioji arba tvarkos policija) ir Sicherheitspolizei (SiPo; valstybės saugumo policija), ši buvo sudaryta iš Kripo ir Gestapo.[3]

Tolesnis likimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1939 m. rugsėjį buvo įkurta RSHA (SS-Reichssicherheitshauptamt)m ir Sicherheitspolizei kaip atskira valstybės institucija nustojo veikti, nes buvo prijungta prie RSHA.[4] Tačiau pats pavadinimas nacistinėje Vokietijoje liko vartojamas iki karo pabaigos.

Saugumo policijos ir SD inspektoriai (vok. Inspektor des Sicherheitspolizei und SD) buvo vietinių saugumo pajėgų, apimančių SD, gestapą, Kripo ir Orpo dalinius, vadas. Saugumo policijos inspektoriai būdavo atsakingi tiek RSHA, tiek vietiniams SS ir policijos vadams.

Pavadinimu SiPo apibūdindavo ir bet kokias RSHA pavaldžias saugumo pajėgas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Williams, Max. Reinhard Heydrich: The Biography: Volume 1. 2001, p 77.
  2. Williams, Max. Reinhard Heydrich: The Biography: Volume 1. 2001, p 77.
  3. Williams, Max. Reinhard Heydrich: The Biography: Volume 1. 2001, p 77.
  4. Lumsden, Robin. A Collector's Guide To: The Allgemeine - SS, p 83.