Grupenfiureris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Grupenfiureris (nuo 1942 m.)

Grupenfiureris (vok. Gruppenführer) – SA ir SS karinis laipsnis, atitinkąs armijos generolą leitenantą. Galutinai susiformavusioje SS laipsnių sistemoje kitas vyresnis laipsnis buvo obergrupenfiureris, o jaunesnis – brigadefiureris.

Laipsnio istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laipsnis pasirodė 1925 m. kaip vienas vyriausių SA laipsnių. 1925 m. jį gavo ir esesininkai, vadovavę SS grupėms (vok. SS-Gruppe), kurios tada buvo pagrindinės SS organizacijos.

1932 m. SS buvo reorganizuota, grupenfiureriai vadovavo SS abšnitams (vok. SS-Abschnitte), o SS oberabšnitams (vok. SS-Oberabschnitte) vadovavo esesininkai su naujai įsteigtasi obergrupenfiurerio laipsniais.

Pradžioje SS grupenfiurerio laipsnis kaip ir SA grupenfiureris buvo prilygintas pilnam Vokietijos generolui (atitinka TSRS ir Rusijos federacijos generolą pulkininką), bet po 1934 m. buvo prilygintas generolui leitenantui.
Antrojo pasaulinio karo metais, kai SS kariuomenė ėmė naudoti grupenfiurerio laipsnį, jis buvo lygus vermachto generolui leitenantui.

Grupenfiureriai, sukūrus SS kariuomenę ir karo metu, užimdavo korpuso vado, armijos vado pavaduotojo pareigas. Centriniame SS aparate grupenfiureriai vadovaudamo departamentams. Pvz., Vyriausiajai imperijos saugumo valdybai iki žuvimo 1942 m. vadovavo Reinhardas Heidrichas, o po jo – obergrupenfiureris Ernstas Kaltenbruneris.

Grupenfiurerio laipsnis galėjo būti praplėstas suteikiant papildomą generolo leitenanto laipsnį:

  • Nuo 1933 m. grupenfiureris, paskirtas į policijos tarnybą, gaudavo laipsnį vok. SS Gruppenführer und der Generalleutnant der Polizei – 'SS grupenfiureris ir policijos generolas leitenantas'.
  • Nuo 1936 m. grupenfiureris, paskirtas į SS kariuomenę, gaudavo laipsnį vok. SS Gruppenführer und der Generalleutnant der Waffen-SS – 'SS grupenfiureris ir SS kariuomenės generolas leitenantas'.

Atskyrio ženklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1930–1942 m. SS grupenfiurerio atskyrio ženklai buvo tokie patys kaip ir SA – apykaklės antsiuvai su trimis sidabriniais ąžuolo lapais. 1942 m. buvo SS laipsnių sistema buvo modifikuota, ir nuo tada SS grupenfiurerio antsiuvai turėjo tris lapus ir kvadratėlį. SS kariuomenės grupenfiureriai nešiojo vermachto generolo leitenanto antpečius.


jaunesnis laipsnis
brigadefiureris
(generolas majoras)
SA ir SS laipsnis
grupenfiureris
(generolas leitenantas)
vyresnis laipsnis
obergrupenfiureris
(generolas)