Sero de Paskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sero de Paskas
Cerro de Pasco
      
Kasykla šalia Sero de Pasko
Laiko juosta: (UTC-5)
Valstybė Peru vėliava Peru
Departamentas Pasko departamentas
Provincija Pasko provincija
Gyventojų (2020[1]) 61 800
Altitudė 4 380 m
Vikiteka Sero de Paskas

Sero de Paskas (isp. Cerro de Pasco) – miestas centrinėje Peru, Andų aukštikalnėse (4300 m aukštyje), 315 km į šiaurės rytus nuo Limos, prie Patarkočios ežero. Pasko departamento administracinis centras. Geležinkelis į Limą (per vieną aukščiausių pasaulyje, Tiklijo perėją), keliai į Huanuką, Limą, La Oroją. Sero de Paskas yra svarbus kalnakasybos pramonės centras. Aukščiausiai pasaulyje esančioje atviroje kasykloje kasamas švinas ir cinkas, akmens anglys, yra metalurgijos gamyklos. Veikia ligoninė, Daniel Alcides Carrión nacionalinis universitetas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo XVI a. pradėta sidabro gavyba. Sero de Paskas įkurtas 1771 m. Kartu su Potosi tai buvo svarbiausias sidabro gavybos centras Amerikoje. Vėliau, sidabrui išsekus, pradėtas kasti varis (nuo 1890 m.) ir kiti metalai (nuo 1915 m.). XX a. antroje pusėje Sero de Pasko telkinio rūdose buvo 3,5 % švino, 12 % cinko, 0,15 % vario, 150 g/t sidabro, taip pat šiek tiek kadmio, seleno, telūro ir kt. priemaišų[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. PERU: Regions & Cities
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 387