Selena Quintanilla-Pérez

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį biografinį straipsnį reikėtų sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, prašome sutvarkyti šį straipsnį. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
Priežastys, dėl kurių straipsnis laikomas nesutvarkytu, aiškinamos straipsnyje Nesutvarkyti straipsniai. Vidinės nuorodos, kategorijos, vietovardžių lokalizacija ir kt.
Selena
Gimė1971 m. balandžio 16 d.
Leik Džeksonas, Teksasas, JAV
Kilmė JAV
Mirė1995 m. kovo 31 d. (23 metai)
Korpus Kristis, Teksasas, JAV
Žanraitechano · mariači · rančera · lotynų pop muzika · R&B
Veikladainininkė · dainų autorė · atstovė spaudai · modelis · aktorė · mados dizainerė
Aktyvumo metai1981–1995
Įrašų kompanijaQ-Productions · Capitol Latin · EMI · Universal Music Latin · SBK Records
Susijusi veiklaSelena y Los Dinos · Pete Astudillo · Alvaro Torres · Barrio Boyzz · Emilio Navaira · La Mafia[1]
Svetainėq-productions.com

Selena Quintanilla-Pérez (1971 m. balandžio 16 d. – 1995 m. kovo 31 d.) buvo JAV dainininkė, dainų autorė, atstovė spaudai, modelis, aktorė ir mados dizainerė. Selena, dar vadinama „Tejano muzikos karaliene“, dėl savo indėlio į muziką ir madą tapo viena iš žymiausių XX a. pabaigos Meksikos ir Amerikos moterų. Žurnalas „Billboard“ paskelbė Seleną dešimto dešimtmečio klausomiausios muzikos atlikėja Lotynų Amerikoje, o po mirties atsiradusi Selenos vardinė MAC kosmetika tapo perkamiausia įžymybių kolekcija visoje istorijoje. Žiniasklaida ją pavadino „Tejano Madonna“ dėl drabužių pasirinkimo. Ji taip pat priskiriama prie įtakingiausių visų laikų Lotynų Amerikos menininkų ir yra vertinama už tai, kad išgarsino muzikos žanrą pagrindinėje rinkoje.

Muzikos srityje ji debiutavo 1981 m. kaip grupės „Selena y Los Dinos“ [2], kuriai priklausė brolis A.B. Quintanilla ir sesuo Suzette Quintanilla, narė. Profesionaliai  įrašinėti muziką pradėjo 1981 m. Ją dažnai kritikuodavo už „Tejano“ muzikos atlikimą. Tai buvo muzikos žanras, kuriame dominavo atlikėjai vyrai. Tačiau jos populiarumas išaugo po to, kai 1987 m. laimėjo „Tejano“ muzikos apdovanojimą metų moterų vokalistės kategorijoje. Šį apdovanojimą Selena laimėjo devynis kartus iš eilės. 1989 m. Selena pasirašė sutartį su „EMI Latin“ ir tais pačiais metais išleido savo debiutinį albumą. Jos brolis tapo pagrindiniu muzikos prodiuseriu ir dainų kūrėju.

Selena išleido albumą „Entre a Mi Mundo“ (1992), kuris aštuonis mėnesius iš eilės užėmė pirmąją vietą JAV „Billboard“ regioninių meksikiečių albumų sąraše. Komercinė albumo sėkmė paskatino muzikos kritikus tai pavadinti „proveržiu“ jos muzikinėje karjeroje. Vienas jos singlų „Como la Flor“ [3] tapo viena populiariausių jos dainų. „Live!“ (1993)  tapo geriausiu meksikiečių / amerikiečių albumu 1994 m. „Grammy“ apdovanojimuose. 1994 m. Selena išleido „Amor Prohibido“, kuris tapo vienu perkamiausių lotynų albumų Jungtinėse Valstijose. Muzikos kritikai laikė ją atsakinga už pirmąją „Tejano“ muzikos epochą, kuri tuo metu tapo vienu iš populiariausių lotynų muzikos subžanrų. Selena visame pasaulyje pardavė apie 30 milijonų plokštelių, todėl ji laikoma viena iš daugiausiai savo plokštelių pardavusių moterų dainininkių lotynų muzikoje.

Gyvenimas ir karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Selena Quintanilla gimė 1971 m. balandžio 16 d. Leik Džeksone, Teksase. Ji buvo jauniausias vaikas šeimoje. Tėvas Abraham Quintanilla[4] – buvęs dainininkas. Selena buvo auginama kaip Jehovos liudytoja. Merginos muzikinius gabumus pastebėjo tėvas, kai Selenai buvo šešeri. 1981 m., kai Selenai jau buvo 10 metų, tėvas atidarė savo pirmą restoraną, kuriame Selena su broliu Abrahamu III (grojo bosine gitara) ir sese Suzetee (grojo būgnais) dažnai atlikdavo muzikinius pasirodymus. Praėjus vieneriems metams restoranas užsidarė dėl pasaulinės naftos krizės sukelto ekonominio nuosmukio. Šeima nebeturėjo pinigų, dėl to buvo iškeldinta iš namų. Netrukus jie įsikūrė Corpus Christi mieste, Teksase. Selena Quintanilla įkūrė grupę „Selena y Los Dinos“, kurios prodiuseriu tapo tėvas Abraham. Kadangi šeima vertėsi sunkiai, grupė grojo ne tik vestuvėse, mugėse, įvairiose šventėse, bet ir gatvėse[5].

Selenos populiarumas ir pasirodymų skaičius sparčiai augo, pasirodymų tvarkaraštis įsiterpdavo į mokyklos tvarkaraštį, todėl, tėvo sprendimu, Selena praleisdavo pamokas. Ja susirūpino mokyklos mokytojai, viena iš jų grasino paskųsti šeimą Teksaso švietimo tarnybai. Nepaisant visko, Selena, būdama septyniolikos, baigė Amerikos korespondencijos mokyklą Čikagoje ir įstojo į Luizianos valstijos universitetą.

Kad  šeima galėtų patogiai keliauti į pasirodymų turus, Abraham atnaujino seną autobusą ir pavadino jį „Big Bertha“. Pirmaisiais turo metais grupė dainavo tam, kad turėtų už ką nusipirkti maisto. Šeimai vos užteko pinigų kurui. 1984 m. Selena įrašė savo pirmąjį albumą „Selena y Los Dinos“, skirtą „Freddie Records„“. Nepaisant noro dainas įrašyti anglų kalba, Selena įrašė ir Tejano muzikos kompozicijas. Tejano muzika – ispanų kalba, dažniausiai vyrų, dainuojamas muzikos žanras, turintis vokiečių įtakos,  polkos, džiazo ir kantri muzikos. Šį muzikos žanrą išpopuliarino meksikiečiai, gyvenantys JAV. Abraham Quintanilla, Selenos tėvas, manė, kad Selena turėtų įrašyti muzikines kompozicijas, susijusias su jos paveldu, todėl albumo įrašymo metu Selena, padedama tėvo, turėjo išmokti ir ispanų kalbos fonetiškai. 1985 m., norėdama pareklamuoti savo albumą, Selena apsilankė populiarioje ispanų kalbos radijo programoje „Johnny Canales Show“, kurioje ji ir toliau lankėsi keletą metų. Netrukus Seleną atrado muzikantas Rudy Trevino. Šis muzikantas įkūrė Tejano muzikos apdovanojimus, kuriuose 1987–1996 m. Selena Quantanilla laimėjo „Metų moters vokalistės“ apdovanojimą.  

„Selena y Los Dinos“ grupė dažnai buvo engiama dėl grupės narių amžiaus ir dėl to, kad Selena buvo jų pagrindinė dainininkė. Prodiuseriai teigė, kad Selena niekada nebus populiari, nes ji buvo Tejano muziką dainuojanti moteris, nors istoriškai šiame žanre dominavo tik vyrai dainininkai. 1988 m. Selena Quintanilla  išleido dar penkis albumus: „Alpha“ (1986), „Munequito de Trapo“ (1987), „And the Winner is …“ (1987), „Preciosa“ (1988) ir „Dulce Amor“ (1988).

Nužudymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Selena Quintanilla-Pérez buvo nušauta 1995 m. kovo 31 d., kai jai buvo 23 metai. Selenos žudikė – Yolanda Saldívar[6], dainininkės gerbėjų klubo įkūrėja. Yolanda buvo laikoma didžiausia Selenos fane. Selena ir Yolanda susidraugavo netrukus po to, kai pastaroji įkūrė Selenos gerbėjų klubą. 1994 m. Selena įkūrė savo butiką[7], jame Yolanda Saldivar užėmė asistentės pareigas, vėliau tapo parduotuvės vadove. Po aštuonių mėnesiu Yolanda Saldivar persikėlė iš San Antonijaus į Corpus Christi, kad galėtų būti arčiau Selenos. Pasak žmonių, pažinojusių Yolandą Saldivar, ji buvo tarsi apsėsta Selenos gyvenimu. Moteris, gyvenusi tame pačiame bute su Yolanda, teigė, kad Yolanda ne tik turėjo pasikabinusi Selenos Quintanillos-Pérez nuotraukas, bet ir visas butas atrodė tarsi šventykla.

1994 m. gruodžio mėnesį butikuose ėmė mažėti  darbuotojų skaičius.  Pasak atleistų darbuotojų, Saldivar dažnai atleido darbuotojus, kurie jai nepatiko. Parduotuvių darbuotojai reguliariai skundėsi Selenai dėl Yolandos Saldivar elgesio, tačiau ji nekreipė dėmesio į pretenzijas, nes manė, kad Saldivar nepakenks jos mados verslui. 1995 m. sausio mėn. Selenos mados dizaineris Martinas Gomezas, jos pusseserė Debra Ramirez ir klientai išreiškė susirūpinimą dėl Saldivar elgesio ir valdymo įgūdžių.

Pasak Abraham Quintanilla, Selenos tėvo, 1995 m. sausio mėn. jis sulaukė daug skambučių iš Selenos gerbėjų, kurie teigė, kad sumokėjo už narystę „Selena“ gerbėjų klube, tačiau nieko negavo. Yolandos Saldivar veikla sukėlė dar daugiau abejonių, todėl tėvas pradėjo tyrimą. Jis sužinojo, kad Saldivar, kontroliuodama Selenos butiką ir gerbėjų klubą, pasisavino daugiau nei 30 000 JAV dolerių. Abraham Quintanilla pateikė Yolandai įrodymus apie dingusias lėšas ir liepė pateikti faktus, paneigiančius jo kaltinimus, nes kitu atveju kreipsis į policiją. Selenos tėvas uždraudė Saldivar toliau palaikyti ryšius su Selena, tačiau pati Selena nenorėjo nutraukti jų draugystės, ji manė, kad Yolanda reikalinga, norint sėkmingai įgyvendinti drabužių liniją Meksikoje.  

Po kurio laiko Selena sutiko susitikti su Yolanda „Day’s Inn“ viešbutyje, kad esą atgautų tam tikrus finansinius dokumentus. Tuomet moteris ir nušovė Seleną. Saldivar šovė į petį, pažeidė arteriją, dėl to Selena neteko daug kraujo. Jau būdama sunkios būklės Selena nubėgo link vestibiulio, palikdama 119 metrų ilgio kraujo pėdsakus. Ji sugriuvo ant grindų, kai darbuotojas iškvietė pagalbos tarnybas. Seleną į ligoninę atvežė jau negyvą, tačiau greitosios pagalbos gydytojai nusprendė pabandyti ją atgaivinti. Kardiologas Louis Elkins tęsė gydymą ir atliko operaciją. Po 50 minučių trukusios operacijos 13.05 val. buvo paskelbta, jog Selena mirė dėl didelio kiekio kraujo netekimo ir širdies sustojimo. Po devynias valandas trukusios policijos operacijos Yolanda pasidavė. Pati Yolanda teigė, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas ir vykstant teismui 1995 m. spalį neigė savo kaltę. Yolanda buvo apkaltinta pirmo laipsnio nužudymu ir nuteista kalėti iki gyvos galvos. Didžiąją dalį bausmės atliko vienutėje dėl savo pačios saugumo. Po interviu su Yolanda Saldivar 1995 m. „The Dallas Morning News“ žurnalistai teigė, kad jos atsidavimas Selenai buvo tapęs manija.[8]

Laidotuvės [9][redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Balandžio 1 d. „Bayfront Plaza“ Corpus Christi mieste gerbėjai surengė budėjimą, į kurį susirinko 3000 žmonių. Renginio metu buvo paskelbta, kad kitą dieną bus galimybė atsisveikinti su Selena Bayfront auditorijoje. Gerbėjai laukė išsirikiavę beveik mylios ilgio eilėje (1,6 km). Likus valandai iki durų atidarymo pradėjo sklisti gandai, kad karstas tuščias ir tai paskatino Quintanillų šeimą palikti atvirą karstą. Su Selena Quintanilla – Perez atsisveikino apie 30 000 – 40 000 gerbėjų.  Daugiau kaip 78 000 pasirašė užuojautos knygoje. Selenos šeimos prašymu fotografavimas buvo uždraustas.

Atminimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statula[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Selenos muzika ir išgyvenimai palietė daugybės žmonių širdis. Ji buvo įkvėpimo šaltinis filmų, knygų, meno kūrėjams. Todėl susižavėjęs Selena, H. W. Tatum jos garbei padarė bronzinę statulą[10]. Kasmet daugiau nei 30 000 žmonių atvyksta iš viso pasaulio aplankyti memorialą, esantį tik keleto mylių atstumu nuo „Seaside Memorial Park“, kuriame palaidota Selena. Be to, 2016 m. rugpjūčio 30 d. Madame Tussauds populiariame vaško muziejuje Holivude atsirado ir Selenos vaškinė statula. Ji aprengta panašiais drabužiais, kuriais Selena vilkėjo koncerte 1993 m. Korpus Krisčio mieste.

Muziejus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Selenos Quintanillos – Perez muziejų[11] įkūrė šios garsios dainininkės šeimos nariai, norėdami ją pagerbti. Leopardo gatvėje, Corpus Christi miestelyje esančiame muziejuje[12] yra jos sceninių drabužių deriniai, automobilis, Grammy apdovanojimas, karališkasis „Faberge“ kiaušinis ir kiti jos atminimą primenantys daiktai. Jame galima apžiūrėti įrašų studiją, kurioje Selena įrašė savo garsųjį albumą „Dreaming of You“. Muziejuje vyrauja mėgstamiausios dainininkės spalvos – purpurinis aksomas, purpurinis kilimas, violetinės spalvos sienos. Selenos muzika skamba visame muziejuje. Televizija, grojanti įrašytus tiesioginius pasirodymus, demonstruoja visą širdį ir sielą išliejusios Selenos scenos pasirodymų epizodus.

Fiesta de la Flor[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2015 m. Selenos Quintanillos šeimos iniciatyva buvo surengtas dviejų dienų muzikos festivalis „Fiesta de la Flor“, skirtas pagerbti Selenos gyvenimą bei palikimą. Šį festivalį surengė balandžio mėnesį, tą patį savaitgalį, kai buvo šios garsios dainininkės gimtadienis. Per trejus metus šis festivalis pritraukė daugybę žmonių į Corpus Christi miestą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „La Mafia y Su Historia“. youtube.com. KXTN 107.5. 2016-03-31. Nuoroda tikrinta 2016-07-23. 
 2. Venegas, Adriana (April 14, 2016). 25 Years After Selena’s Death: This Is What Los Dinos Have Been Up To. wearemitu. https://wearemitu.com/newsfeed/los-dinos-where-are-they-now/ Archyvuota kopija 2020-12-10 iš Wayback Machine projekto.
 3. Selena – Como La Flor (Live From Astrodome) (2017). youtube. https://www.youtube.com/watch?v=FwZTgDjRLM0&ab_channel=SelenaVEVO
 4. Ramirez, Sonia (March 10, 2020). Selena’s father, Abraham Quintanilla, sets the record straight in autobiography. chron. https://www.chron.com/houston/article/Abraham-Quintanilla-setting-the-record-straight-15120653.php/
 5. Biography.com Editors (April 2, 2014). Selena Quintanilla Biography. biography https://www.biography.com/musician/selena
 6. Nicolaou, Elena (Dec 4, 2020). What Happened to Yolanda Saldívar, Selena Quintanilla’s Killer? oprahmag. https://www.oprahmag.com/entertainment/a31881895/yolanda-saldivar-now/
 7. Contreras, E Natalia, Falcon, Meagan (2020) Everything you need to know about Selena Quintanilla Perez. eu.caller. https://eu.caller.com/story/entertainment/2018/03/29/facts-selena-quintanilla-perez/461856002/
 8. ART19 (2020). Interviewing Yolanda Saldívar. art19. https://art19.com/shows/latinx-now/episodes/e7461f53-33ff-4e68-84d6-162c5c8c76e3
 9. Rodriguez-Jimenez, Jorge (March 31, 2016) Here Is The Selena Funeral Footage You Might Not Have Seen https://wearemitu.com/entertainment/here-is-the-selena-funeral-footage-youve-never-seen/
 10. Corpus Christi CVB (2020). Selena Memorial-Mirador De La Flor (Overlook of the Flower). visitcorpuschristitx. https://www.visitcorpuschristitx.org/see-and-do/1373/selena-memorial-mirador-de-la-flor-overlook-of-the-flower
 11. Texas Historical Commission (2020). Corpus Christi: Selena Museum. texastropicaltrail. https://texastropicaltrail.com/plan-your-adventure/historic-sites-and-cities/sites/selena-museum
 12. Kopp, JoAnna (December 02, 2016). Visit the Selena Museum. 101corpuschristi. https://www.101corpuschristi.com/selena-museum