Savoja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Prancūzijos / Italijos istorinė provincija:
Savoie / Savoia
Šalis: Prancūzija, Italija
Vėliava: Savoie flag.svg
Tautos:
Kalba: arpitanų (Savojos d.)
Laikotarpis: 1003-1714 m.
Valstybės: Savojos grafystė, kunigaikštystė
Miestai: Šamberis
Savoy2.png

Savoja (pranc. Savoie, it. Savoia) yra Vakarų Europos regionas. Jos apytikslės ribos yra Vakarinės Alpės tarp Ženevos ežero šiaurėje ir Monako pietuose.

Ši sritis susiformavo kaip Savojiečių šeimos feodalinės valdos XI-XIV a. Dabar istorinę Savoją pasidalinusi Prancūzija ir Italija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Savojos grafystė.

Oficialiai įtvirtinta Burgundijos karaliaus Rudolfo III 1003 m. Savojos šeima tapo ilgiausiai valdžiusia karališka šeima Europoje. Ji valdė Savojos grafystę iki 1416 m., o 1416-1714 m. Savojos kunigaikštystę. Dalis Savojos buvo prijungta prie Antrosios Prancūzijos imperijos po 1860 m. dėl politinio susitarimo su Napoleonu III, kuris padėjo suvienyti Italiją. Bet Savojos šeima išlaikė Itališką Savoją, o šeimos galva tapo Italijos karaliumi.

Regioninė politika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu Savoją sudarančiuose departamentuose yra taikus judėjimas už atsiskyrimą nuo Prancūzijos ir už didesnes regionines teises. Mouvement Région Savoie (Savojos regioninis judėjimas) įkurtas 1971 m. gruodį kaip judėjimas už regioninę autonomiją. 1996 m. vietiniuose rinkimuose šis judėjimas gavo 19434 balsų. 1998 m. kovo regioniniuose rinkimuose vieną iš 23 vietų laimėjo Patrice Abeille, Ligue Savoisienne (įkurta 1994 m.) lyderė. Jos organizacija siekia panaikinti aneksijos sutartį. Dviejuose departamentuose už lygą balsavo 17865 žmonės. Tuose rinkimuose Savojos judėjimas gavo dar 4849 balsų.