Savitoji galia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Savitoji galia (arba santykinė galia)santykinis dydis, leidžiantis tarpusavyje palyginti įvairių rūšių variklius ar kitus judriųjų įrenginių energijos šaltinius. Santykinė galia yra bet kokio variklio ar energijos šaltinio (pvz., akumuliatoriaus, el. kondensatoriaus, branduolinio kuro) darbinė savybė. Ji taip pat naudojama ir kaip visos transporto priemonės darbinė savybė, tik tada priemonės variklio galia yra padalinama iš viso transporto priemonės svorio (arba masės). Tokiu būdu šis dydis tampa nepriklausomas nuo transporto priemonės dydžio. Gamintojai dažnai nurodo santykinės galios didžiausiąją vertę, tačiau tikroji vertė gali skirtis, jei variklis dirba nepilna apkrova.

Savitoji galia matematiškai išreiškiama kaip galios ir masės santykis:

. 

SI sistemoje savitosios galios matavimo vienetas yra W/kg.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įprastinis turbokompresorinis V8 rūšies dyzelinis variklis, sveriantis 380 kg, gali išvystyti 250 kW galią.[1] Tokio variklio savitoji galia yra 0,65 kW/kg.

Didelės savitosios galios įrenginiuose dažnai sutinkamos turbinos. Taip yra dėl jų gebėjimo veikti labai dideliu greičiu. Pavyzdžiui, pagrindiniai erdvėlaivioSpace Shuttle“ leidimo varikliai naudoja turbininius siurblius raketinio kuro sudėtinių medžiagų (suskystinto deguonies ir suskystinto vandenilio) tiekimui į raketinio variklio degimo kamerą. Pavyzdžiui, skysto vandenilio turbininis siurblys dydžiu yra panašus į automobilio variklį (sveria apie 352 kg ir išvysto 53,6 MW galią)[2], todėl jo santykinė galia yra 153 kW/kg.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]